Zakup roweru wymaga zapoznania się z ofertą producentów. Bywa i tak, że po pewnym czasie jesteśmy zainteresowani wymianą niektórych części w posiadanym rowerze. Opony to produkt, który jest wymieniany najczęściej. Jakie opony kupić, by komfortowo użytkować posiadany jednoślad?
Moda na rowery nie przemija. To nie tylko ekologiczny środek transportu, lecz także taki, który skutecznie pozwala ominąć miejskie korki. Jeżeli na co dzień korzystasz z roweru, to z pewnością doskonale wiesz, że są takie sytuacje, że niezbędna jest wymiana niektórych elementów wchodzących w jego skład. Do najpopularniejszych należą opony. Zużycie tych zależy wyłącznie od jakości materiału i częstotliwości użytkowania roweru. Jeżeli jeździsz dużo i często, to prędzej czy później przyjdzie ci się zmierzyć z zakupem opon rowerowych. Czym powinieneś się wówczas kierować? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Czy wybór opon ma znaczenie dla komfortu jazdy? Jeżeli zależy ci na tym, by dobrze wybrać, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Rodzaj opony ma znaczenie
Opony do roweru można podzielić m.in. z uwagi na rodzaj nawierzchni, dla jakiej zostały zaprojektowane. W ten sposób wyróżnia się opony przeznaczone do jazdy m.in. po asfalcie (w tym drogach rowerowych) czy drogach szutrowych (drogi usypane z drobnych kamieni). Przy zakupie roweru niewiele osób pamięta o tym, by sprawdzić, w jakie opony został wyposażony model, który zamierzają nabyć. To niedopatrzenie można skorygować w momencie zakupu opon.
Dlaczego tak ważne jest to, by zwrócić uwagę na rodzaj opony zastosowanej w rowerze? Choćby dlatego, że w ten sposób można wyeliminować kłopot z poruszaniem się po poszczególnych nawierzchniach. Warto o tym pamiętać. Jeżeli zamierzasz zakupić opony do roweru, to w większości sklepów z rowerami i akcesoriami do nich znajdziesz następujące rodzaje opon:
- Zimowe. Jazda po oblodzonych czy zaśnieżonych ścieżkach rowerowych nie jest bezpieczna. Opony zimowe są projektowane z myślą o trudnych warunkach na drodze. Producenci wyposażają je w specjalne metalowe kolce i najczęściej decydują się zastosować szerszy bieżnik. Efektem tego jest to, że opona ma dobrą przyczepność do nawierzchni. Po zimowe opony do roweru powinieneś sięgnąć wyłącznie wówczas, gdy jeździsz rowerem zimą. W innym przypadku zakup takich nie ma sensu;
- Terenowe. To opony zaprojektowane z myślą o tych rowerzystach, którzy często i chętnie wybierają się na rowerowe przejażdżki i nie korzystają przy tym z dróg rowerowych. Z uwagi na nawierzchnię, opony do roweru znajdujące się w tym dziale są szerokie. Takie rozwiązanie ma też zapewnić, że koła rowerowe nie będą zapadać się na grząskim terenie;
- Miejskie (slick). Rowery miejskie są bardzo popularne. Z myślą o nich projektowane są opony miejskie, czyli slick. To opony przeznaczone głównie do jazdy po nawierzchniach utwardzonych, np. drogach rowerowych. Z uwagi na mało wymagający teren, te koła rowerowe są bardzo wąskie.
Z powyższego podziału widać, że wcale nie musisz być specjalistą, by zakupić właściwe opony do roweru – wystarczy, że będziesz kierował się terenem, po którym jeździsz najczęściej.
Opony i dętki rowerowe do 100 zł RANKING
Koła rowerowe – rozmiar ma znaczenie
Jeżeli trafnie określisz, które koła rowerowe sprawdzą się w twoim przypadku najlepiej, to musisz też pamiętać o tym, że te produkty są dostępne co najmniej w kilku rozmiarach. Jeżeli przed wyborem roweru przeczytałeś co najmniej kilka artykułów, to z pewnością wybrałeś prawidłowy rozmiar opon. Jeżeli jednak nie zwróciłeś uwagi na ten parametr, to teraz jest dobra okazja. Co powinieneś wiedzieć?
Opony do roweru, które znajdziesz w sklepach rowerowych, są dostępne w kilku rozmiarach. Szczególną uwagę musisz zwrócić na średnicę opony. Producenci podają średnicę w calach (od 24 do 29 cali). Jeżeli chcesz wybrać właściwie, to powinieneś poradzić się sprzedawcy. Opony o najmniejszej średnicy są przeznaczone dla najmłodszych. Jako dorosły użytkownik prawdopodobnie sięgniesz po koła rowerowe o średnicy 26 cali lub większe.
Opony do roweru wymieniaj systematycznie
Wsiadając na rower, dbasz o swoje bezpieczeństwo, prawda? Kask to zupełna podstawa, ale znaczenie mają również opony. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Korzystanie ze zużytych opon negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, bo może pojawić się problem m.in. z hamowaniem. Z tego względu tak ważne jest, byś pamiętał o regularnej wymianie opon rowerowych. Jak często wymieniać koła rowerowe?
Okazuje się, że nie każdy rowerzysta jest świadom tego, jak często powinien wymieniać koła rowerowe. Specjaliści nie mają zaś wątpliwości – koła rowerowe trzeba wymieniać co sezon, maksymalnie zaś co 2–3. Wszystko jednak zależy od częstotliwości użytkowania roweru. Jeżeli codziennie przejeżdżasz kilkanaście kilometrów, to w ciągu roku liczba przebytych kilometrów jest już całkiem spora. Ważne zatem, byś regularnie przyglądał się oponom. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie będziesz ich wymieniał co sezon. Na tej płaszczyźnie nie powinieneś poszukiwać oszczędności – zdecydowanie lepiej, byś postawił na bezpieczeństwo.
Dobre opony rowerowe to podstawa. I mówiąc dobre mam namyśli dobrze dobrane do terenu po jakim się poruszamy. Artykuł bardzo fajnie to tłumaczy, za to duży plus. Ja sam jeżdżę z reguły po mieście więc używam miejskich, a te sporadyczne wypady do lasu to jakoś też przeboleje. Najważniejsze, że jak już wiemy jaki rodzaj opon to kupmy też nieco lepsze opony, omijajmy te najtańsze modele bo długo nam nie posłużą.
W oko wpadła mi fajna opona do roweru mtb rozmiar 26×1 95. Co ciekawe, ciężko mi było coś takiego znaleźć stacjonarnie, trochę mnie to zdziwiło. Bardzo ciekawy materiał, zdecydowanie pomaga w wyborze 😉
Wydaje mi się, że opona rowerowa 20 to zdecydowanie najczęściej kupowana. Dlaczego? Jest to typowa opona do roweru miejskiego, a takich właśnie teraz jest najwięcej. Ludzie stawiają na transport rowerem i bardzo słusznie.
Jak się ma kolor opony do odporności na warunki UV? Myślę nad zakupem takich opon zico-bike.pl/opony/opona-kenda-k-rad-20-x-2-125-biala do roweru mojej żony, bardzo jej się podobają bo są białe ale, dojeżdża rowerem do pracy i ten rower cały dzień stoi pod gołym niebem, nie popękają te opony za szybko?