Zestaw lampek rowerowych

oświetlenie roweroweBy przejażdżki po zmroku były w pełni bezpieczne, niezbędne jest wyposażenie roweru w lampki. Prawidłowe oświetlenie roweru składa się z lampki przedniej i tylnej. Jak wybrać oświetlenie do roweru, by mieć pewność, że inni uczestnicy ruchu drogowego zauważą nas na trasie?

Kupując rower, wybieramy go wśród wielu dostępnych modeli. Choć większość z nich jest doskonale wyposażona, zazwyczaj skrupulatnie sprawdzamy, czy poruszanie się na wybranym rowerze będzie w pełni bezpieczne. Producenci rowerów nie zapominają o tym, że oferowane przez nich jednoślady powinny być prawidłowo oświetlone.

Nie zawsze jednak oświetlenie zamontowane fabrycznie jest wystarczające. Co wówczas? Najprościej wymienić lampki na takie, które zapewnią bezpieczeństwo na drodze. Ponieważ wybór jest duży, warto wiedzieć, ile lampek rowerowych jest zobowiązany posiadać rowerzysta i na jakie kwestie techniczne koniecznie należy zwrócić uwagę.


Oświetlenie rowerowe. Co się na nie składa?

By oświetlenie rowerowe było wystarczające i gwarantowało bezpieczeństwo na drodze, niezbędne jest wyposażenie roweru w:

  • co najmniej jedno światło przednie;
  • co najmniej jedno światło tylne.

Światło przednie powinno świecić światłem ciągłym lub migającym. Alternatywą dla światła białego jest światło żółte, ale ono może być niewystarczające do tego, by zapewnić odpowiednią widoczność drogi.

Światło tylne powinno być jednocześnie czerwone i odblaskowe. Takie bowiem gwarantuje, że osoby prowadzące inne pojazdy za rowerzystą zauważą go odpowiednio wcześniej.


Lampy rowerowe przednie RANKING


Lampki rowerowe z myślą o każdym

Zestaw lampek rowerowych
Zestaw lampek rowerowych
Niezależnie od tego, czy mowa o świetle przednim czy też tylnym, warto pamiętać, że dopuszczalne jest stosowanie zarówno światła ciągłego, jak i migającego. Zdecydowana większość producentów oferuje produkty, które zostały tak skonstruowane, że możliwe jest alternatywne korzystanie ze światła ciągłego lub migającego. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne – wystarczy bowiem nacisnąć przycisk, by zmienić sposób świecenia lampki.

Większość producentów pamięta również o tym, by oferowane przez nich oświetlenie nie sprawiało problemów przy montażu. Część dostępnych w sklepach lampek rowerowych składa się przy tym z dwóch elementów: specjalnego uchwytu i właściwej lampki. To dobre rozwiązanie z punktu widzenia tych, którzy korzystają z roweru by dojeżdżać np. do pracy. Mocując lampkę na uchwycie, można ją zdjąć w każdej chwili i tym samym zabezpieczyć się przed ewentualną jej kradzieżą.


Lampki rowerowe do zadań specjalnych

Nie każdy rowerzysta porusza się rowerem tylko za dnia. Ci, którzy jeżdżą rowerem również w nocy, powinni zaopatrzyć się w dodatkowe lampki, zwiększające bezpieczeństwo na drodze. O jakich mowa? Poza podstawowymi (które zostały już wymienione) nie można zapomnieć również o lampkach mocowanych na kasku czy mocnych lampkach montowanych na sztycy. Te drugie wyposażone są w specjalne diody, gwarantujące dobrą widoczność naszego roweru dla innych użytkowników drogi.

Jeżeli mowa o lampkach rowerowych przeznaczonych do zadań specjalnych, to warto wspomnieć, że najczęściej – w odróżnieniu od lampek dostępnych na rynku – nie są one zasilane bateriami. Jakie rozwiązania stosują zatem producenci? Wielu decyduje się na zastosowanie prądnicy zewnętrznej. W ten sposób bowiem możliwe uzyskanie silnego strumienia światła, które rozświetli każdą drogę.


Lampy rowerowe tylne RANKING


Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Sam rodzaj lampki to jeszcze nie wszystko – nie można zapomnieć również o jej parametrach. Na które trzeba zwrócić szczególną uwagę? Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Wydajność światła – w zależności od wybranego produktu, jakość światła i jego intensywność może być różna. O ile latem siła, z jaką świeci lampka nie jest tak istotna, o tyle jesienią czy zimą, czyli wówczas, gdy ciemno robi się szybko, wydajność światła powinna być duża, bo od niej będzie zależało to, jak droga zostanie oświetlona;
  • Długość działania lampki – niezawodne lampki mogą świecić nawet setki godzin. Rowerzyści często wybierający się w długie trasy, powinni sprawdzić maksymalną długość działania lampki rowerowej;
  • Koszt zakupu baterii – producenci stosują różne baterie. Przy zakupie lampki rowerowej, uwagę należy zwrócić na materiałów eksploatacyjnych i ich dostępność. Od tego czynnika będzie zależeć to, ile faktycznie będzie kosztować użytkowanie wybranej lampki;
  • Solidna obudowa i sposób mocowania – teren pokonywany rowerem może być trudny. Wstrząsy czy uderzenia mogą spowodować, że lampka odpadnie o ramy rowerowej. W takiej sytuacji o uszkodzenie mechaniczne nie jest trudno, zwłaszcza gdy obudowa produktu została wykonana z plastiku. Dobrze sprawdzić, czy producent zastosował solidne rozwiązania w kwestii sposobu mocowania lampki i czy nie oszczędzał na materiałach użytych do wyprodukowania obudowy.

Wybierając lampki rowerowe, dobrze pamiętać o sprawdzeniu wymienionych parametrów. Jeżeli producent nie podaje szczegółowych informacji na pudełku, to o pomoc można poprosić sprzedawcę – większość sklepów sportowych zatrudnienia byłych sportowców, którzy są w stanie wyczerpująco odpowiedzieć na pytania klientów.


Lampy rowerowe / komplety RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Nie wyobrażam sobie teraz jazdy bez lampki do roweru. Szczególnie gdy co rusz słyszymy o potrąceniach pieszych czy rowerzystów przez auta. Kiedyś byłem na tyle lekkomyślny, że nie używałem nawet odblasków ale na szczęście te czasy minęły. Oświetlenie do roweru do podstawa, sam mam lampę z przodu i z tyłu. Wcale nie muszą one kosztować dużo, ja za obydwie dałem jakieś 40 złotych. Więc to naprawdę niska cena jak za bezpieczeństwo. Zachęcam wszystkich do zakupu.

  2. Przednia lampka rowerowa led to zdecydowanie coś co trzeba mieć. Nie wiem, jak ludzie potrafią jeździć bez lampki. Nie chodzi o fakt oświetlenia drogi, ale już o samą widoczność z daleka dla innego uczestniku ruchu. To bardzo duże daje.

  3. Według mnie potrzebna jest zarówno przednia, jak i mocna tylna lampa do roweru. To daje nam pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych rowerzystów, czy kierowców samochodów. Nie kosztuje to dużo, a potrafi uratować zdrowie a nawet życie nasze czy innych.

  4. Witam
    znalazłem coś w cenie solarstorm z aliexpress, a mianowicie bikester.pl/cateye-gvolt20-hl-el350g-lampka-rowerowa-przednia-czarny-469759.html oraz zico-bike.pl/oswietlenie/lampa-przod-prox-torch-aku-usb-500lm-2200mah?from=listing&campaign-id=19, ostatnimi czasy kilka paczek z aliexpress do mnie nie dotarło, na solarstorm niestety mnie nie stać a przydała by się porządna lampka rowerowa, czy któraś z wymienionych była by dla niej alternatywą?

  5. Paweł, kupowałeś może to oświetlenie prox w tym sklepie zico-bike.pl/akcesoria-rowerowe?pn=prox&q=prox ? Jestem ciekaw jego jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *