Buty trekkingowe męskie marki AKU.

Buty trekkingowe damskie marki 4F.
Buty trekkingowe damskie marki 4F.
Górskie wyprawy mogą być fascynujące. By były również bezpieczne, niezbędne jest zaopatrzenie się w wygodne buty trekkingowe. Dobrze dobrane nie spowodują obtarć i uchronią przed skręceniem kostki. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając buty trekkingowe.

Choć buty trekkingowe są przeznaczone do chodzenia po górach, nie brakuje takich turystów, którzy zabierają je ze sobą na każdy wypad i to niezależnie od docelowego miejsca podróży. Dlaczego? Bo buty trekkingowe są bardzo wygodne, a chodzenie w nich to czysta przyjemność.

By jednak wybrana para butów rzeczywiście sprawdziła się podczas wędrówek, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z asortymentem dostępnym w sklepach. Dopiero wówczas można znaleźć najlepszy dla siebie model, który sprawdzi się w konkretnych warunkach.

W zależności od przeznaczenia oraz częstotliwości użytkowania wybieramy buty trekkingowe najbardziej pasujące do naszej koncepcji. Kiedy wyruszamy na wyprawy stosunkowo rzadko i sporadycznie, a trasy przez nas uczęszczane nie należą do specjalnie wymagających, nie ma sensu wydawania przesadnej ilości gotówki na tego typu obuwie z wyższej półki.


Na co dzień czy specjalne wyprawy?

Zacząć należy od określenia częstotliwości używania butów trekkingowych. Na rynku dostępne są następujące ich rodzaje:

  • Na co dzień – idealne na co dzień buty trekkingowe, to buty, które są niskie (do kostki) i wykonane np. z materiałów sztucznych. Większość modeli zaprojektowanych z myślą o ich codziennym użytkowaniu posiada również specjalną siateczkę, zapewniającą swobodną cyrkulację powietrza. W praktyce buty takie nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, lecz także komfort i z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez osoby uprawiające np. nordic walking;
  • Na górskie wyprawy – buty trekkingowe zaprojektowane z myślą o górskich wyprawach mają wyższą cholewkę. Dzięki temu prawidłowo chronią dolną część stopy przed kontuzjami. Jest to o tyle istotne, że nawet wytyczone szlaki w górach nie zawsze są idealnie równe. Warto też pamiętać, że większość takich butów jest wykonana z wodoodpornych materiałów, dzięki czemu zapewniają one komfort niezależnie od pogody;
  • Do wspinaczki – gdy w planach jest wspinaczka, to wówczas najlepiej zainwestować w profesjonalne obuwie dla alpinistów. Takie buty są nie tylko ciepłe, lecz także wyposażone w ranty pozwalające na przypięcie raków automatycznych.

Powyższy podział jest uproszczony. Warto pamiętać, że np. Alfons Meindl stworzył przewodnik, w którym dokonał podziału obuwia z uwagi na twardość podeszwy. Kierując się tym parametrem, wyróżnił grupy:

  • A,
  • A/B,
  • B,
  • B/C,
  • C,
  • D.

Przykładowo w grupie B znalazły się buty zaprojektowane z myślą o przemierzaniu nierównych szlaków w górach.


Buty trekkingowe damskie RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych damskich butów trekkingowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Dla kobiety czy mężczyzny?

Buty trekkingowe męskie marki AKU.
Buty trekkingowe męskie marki AKU.
Buty trekkingowe damskie znacząco różnią się od butów trekkingowych męskich. Wszystkie profesjonalne buty, przeznaczone do wędrówek czy dedykowane osobom uprawiającym konkretne sporty, dzielą się nieprzypadkowo na modele damskie i męskie. Dlaczego? Buty trekkingowe damskie:

  • są specjalnie wyprofilowane – wiąże się to m.in. z tym, że kobiety mają łydki niżej niż mężczyźni,
  • są lżejsze – kobiety są zazwyczaj słabsze niż mężczyźni,
  • są mniejsze – damska rozmiarówka kończy się na nr 42, niektórzy producenci oferują również rozmiar 43 – podczas gdy męskie buty trekkingowe są produkowane nawet do nr 50,
  • są urozmaicone kolorystycznie – choć kolorystyka nie jest najważniejsza, nie można zapomnieć, że współcześnie producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują obuwie w szerokiej palecie kolorystycznej.

W praktyce zatem warto szukać butów w konkretnym dziale. Jeżeli decydujemy się na zakup obuwia przez internet, to również powinniśmy sprawdzić, z myślą o kim został wyprodukowany wybrany model. W przeciwnym razie może okazać się, że buty nie spełniają swojej roli, a ich noszenie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu.


Buty trekkingowe męskie RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych męskich butów trekkingowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podeszwy – najważniejsze elementy butów trekkingowych

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy butów trekkingowych damskich czy też męskich, nie można zapomnieć o tym, że najważniejszym elementem mającym bezpośredni wpływ na komfort użytkowania jest podeszwa. W zależności od producenta, może ona być wykonana z różnych materiałów, ale zawsze będzie składać się z kilku warstw, np. warstwy stabilizującej i zewnętrznej.

Przed zakupem wybranego modelu, warto nie tylko sprawdzić, z jakiego materiału podeszwa została uszyta, lecz także przetestować jej przyczepność. W trudnych, górskich warunkach but powinien zapewniać dobrą przyczepność tak, by ich właściciel czuł się bezpieczny i to niezależnie od tego, na jaki szlak się zdecydował.

Cholewki – i o nich trzeba pamiętać

Poza podeszwami istotne są również cholewki. Ta część obuwia najczęściej jest wykonana ze skóry licowej, zamszu lub nubuku. By użytkowanie obuwia trekkingowego było wygodne, dobrze sprawdzić, z ilu elementów cholewka się składa. Im mniejsza ilość, tym lepiej. Cholewki najdroższych modelów butów trekkingowych są szyte z jednego kawałka materiału, dzięki czemu są bardzo wygodne i nie powodują np. otarć.

Warto też dopytać sprzedawcę o grubość cholewek. Ta zależy od przeznaczenia obuwia – w butach zaprojektowanych z myślą o spacerach cholewki zazwyczaj mają od 1 do 3 mm grubości. W przypadku profesjonalnych butów trekkingowych przeznaczonych dla alpinistów, minimalna grubość cholewki wynosi 3 mm. W najlepszych modelach jest stosowana cholewka o grubości 5 mm.


Buty trekkingowe RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych butów trekkingowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Aktywne zapytania userów:

  • buty trekkingowe damskie

Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Jako wieloletni fan i uczestnik górskich wypraw mogę udzielić kilku porad. Zakładając, że szukamy butów na lato to powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby buty trekkingowe dobrze trzymały kostkę (skręcenie kostki to najczęstszy uraz na szlaku), miały podeszwę z dobrym bieżnikiem, były lekkie i posiadały jakąkolwiek membranę wodoodporną. Nie musi to być żaden gore-tex, mogą być inne technologie. Prawda jest taka, że jak zacznie lać deszcz to obojętnie co będziemy mieli na sobie i tak przemoknie. To wszystko na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując buty. Dodam tylko, że do 250 złotych dostaniemy naprawdę fajne modele.

  2. Fajnie, w końcu znalazłem damskie buty trekkingowe dla żony. Dużo chodzimy po górach, więc wydaje mi się, że się przydadzą. Najważniejsze, żeby miały dobrą membranę, oraz to, by były lekko ponad kostkę i chroniły przed ewentualną kontuzją.

  3. Bardzo dobry i kompleksowy materiał, udało mi się kupić wygodne męskie buty do trekkingu. Dużo chodzę i jest to ważne, by mieć dobre buty, bo to zdecydowanie wpływa na to jak odczuwamy nasze spacery.

  4. Szkoda, że w rankingu nie ma żadnych butów adidasa, który w ostatnich latach zaczął robić genialne buty trekkingowe 🙂 Sam mam już kolejną parę – dobrze, że 11teamsports je posiada, można je kupić. Bardzo dobry materiał, świetne wykonanie, niska cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *