Licznik rowerowy bezprzewodowy z pulsometrem i licznikiem kalorii.
Licznik rowerowy bezprzewodowy z pulsometrem i licznikiem kalorii.
Osoby planujące wykorzystywać rower nie tylko do rekreacyjnych przejażdżek powinny pomyśleć o zakupie licznika rowerowego. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, by to urządzenie rzeczywiście było przydatne?

Licznik rowerowy nie jest produktem obowiązkowym dla wszystkich rowerzystów. Po to urządzenie najchętniej sięgają zawodowcy. Dzięki niemu mogą oni oceniać m.in. postępy w treningach czy na bieżąco monitorować wytrzymałość swojego organizmu. Z drugiej strony, nie brakuje też rowerzystów-amatorów, doceniających zalety licznika rowerowego. Jeżeli myślisz o zakupie takiego urządzenia, to stoi przed tobą trudny wybór – w sklepach sportowych można znaleźć przynajmniej kilka modeli liczników. Który z nich wybrać? Na jakie funkcje zwrócić szczególną uwagę? Czym kierować się przy wyborze licznika rowerowego, by nie okazało się, że nie spełnia on oczekiwań?


W jakie funkcje powinien być wyposażony licznik do roweru?

Dostępne na sklepowych półkach liczniki rowerowe można podzielić na urządzenia o dość ograniczonej oraz rozbudowanej funkcjonalności. Wybór zależeć powinien wyłącznie od naszych upodobań i oczekiwań. Najpopularniejsze modele pozwalają na:

  • pomiar prędkości, z jaką się poruszamy,
  • pomiar całkowitego przebiegu,
  • odczyt godziny,
  • odczyt maksymalnej prędkości, z którą poruszaliśmy się na trasie,
  • użycie stopera.

Bardziej rozbudowane produkty są również w stanie podać informacje o temperaturze powietrza czy stanie baterii. Nie brakuje również takich liczników, które mogą automatycznie zbierać informacje o przebiegu jazdy dwóch rowerów. Dla osób dbających o swoją linię istotne może być to, czy licznik do roweru został wyposażony w licznik kalorii.

Wybierając wśród modeli dostępnych w sklepach warto określić, które funkcje będą nam rzeczywiście niezbędne. Nabycie produktu o rozbudowanej funkcjonalności z myślą o sporadycznych wycieczkach spowoduje, że będzie on po prostu kolejnym gadżetem.


Licznik bezprzewodowy czy przewodowy?

Podziału liczników rowerowych można dokonać w oparciu o to, w jaki sposób transmitują one dane. Jeżeli transmisja danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, to mowa o liczniku bezprzewodowym. Gdy czujnik i jednostka centralna są połączone za pomocą przewodu, mówi się o licznikach przewodowych. Na jaki rodzaj licznika się zdecydować?

licznik rowerowy przewodowy

=> Liczniki rowerowe przewodowe <=

Liczniki bezprzewodowe są droższe, ale praktyczniejsze, bo używając ich nie ma obawy, że przewód będzie ograniczał ruchy rowerzysty. Liczniki przewodowe są tańsze i nie występują w nich zakłócenia transmisji danych. Z drugiej strony, wystarczy tylko chwila nieuwagi, by uszkodzić przewód, a w takim przypadku urządzenie odmówi współpracy. Kupując zatem licznik, dobrze wziąć pod uwagę to, na czyim rowerze zostanie on zamontowany – dorosły rowerzysta z powodzeniem może wybrać tańszą opcję, czyli licznik przewodowy.

Licznik rowerowy bezprzewodowy z pulsometrem i licznikiem kalorii.

=> Liczniki rowerowe bezprzewodowe <=


Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zarówno liczniki bezprzewodowe, jak i przewodowe są produkowane w różnych rozmiarach. Producenci tych urządzeń stosują też różne rodzaje zasilania. By wybrać taki licznik, który będzie się sprawdzał przez dłuższy czas użytkowania, warto zwrócić szczególną uwagę na te parametry.

Gabaryty licznika rowerowego mają spore znaczenie dla tego, jak będzie się on prezentował po zamocowaniu na kierownicy i czy wygodnie będzie się z niego odczytywało dane. Producenci oferują wiele rozwiązań w tym zakresie. Obok niewielkich liczników rowerowych, w sklepach można znaleźć również takie, które rozmiarem są zbliżone do zegarka na rękę. Jeżeli ekran jest dodatkowy podświetlany, to odczyt informacji będzie możliwy bez względu na warunki pogodowe i godzinę.

Obok wielkości licznika rowerowego, znaczenie ma również sposób jego zasilania. Większość producentów decyduje się na baterie, ale nie oznacza to, że na rynku brak jest produktów, w których zastosowano inne rozwiązania. Przykładem są liczniki rowerowe wyposażone w panele solarne. Takie urządzenia zasilane są energią słoneczną.

Wybierając sposób zasilania licznika rowerowego, warto pamiętać o jego praktyczności. Baterie sprawdzą się przez cały rok. Jeżeli chodzi o produkty zasilane energią słoneczną, to mogą być one użytkowane głównie w okresie wiosenno-letnim – pozostałe pory roku mogą skutecznie wykluczyć korzystanie z takich produktów.


Liczniki rowerowe do zadań specjalnych

Rower nadaje się świetnie nie tylko dla młodych, lecz także starszych. Ponieważ seniorzy muszą szczególnie uważać na swoje zdrowie, na rynku pojawiły się liczniki, które są dedykowane nie tylko im, ale też wymagającym rowerzystom. O jakich produktach mowa? O takich, które zostały wyposażone np. w licznik kalorii oraz pulsometr. Co to takiego? Kiedy skorzystać z takich funkcji?

Pulsometr to specjalne urządzenie, które pozwala na stałe monitorowanie pracy serca w czasie uprawiania sportu. Prowadzenie takiego monitoringu jest szczególnie istotne w przypadku osób mających problemy z układem krążenia. Jeżeli producent zdecydował się na wyposażenie licznika rowerowego w sygnał alarmowy, to rowerzysta otrzyma informację o tym, że powinien zrobić sobie krótką przerwę.


Liczniki rowerowe RANKING

TOP Liczniki rowerowe Producent Cena
1Sigma Pure 1 czarnySigmaCena
2Sigma Baseline 500 2015 czarnySigmaCena
3Sigma Bc 9.16 Ats SigmaCena
4Garmin Edge 520 BUNDLE 010-01369-00 czarnyGarminCena
5Sigma Sport bezprzewodowy licznik komputer rowerowy PURE GPS 03200SigmaCena
6Sigma Bc 7.16 AtsSigmaCena
7Kellys ReflexKellysCena
8Kross KRC 319WC czarnyKrossCena
9Sigma Sport bezprzewodowy licznik komputer rowerowy BC 9.16 ATS 09162SigmaCena
10Sigma Sport przewodowy licznik komputer rowerowy Base BC 16.16 01616SigmaCena
liczniki rowerowe

=> Liczniki rowerowe <=

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Jaki licznik rowerowy?

  1. Przydatne rozwiązanie, szczególnie jeśli jeździmy regularnie i bardziej treningowo. Wtedy licznik rowerowy sprawdzi się doskonale. Zresztą nawet dla zwykłej zabawy dobrze wyposażyć się w takie cudo. Mój rekord prędkości to 32 km/h ! Z górki co prawda ale jednak 😉 Sam używam bezprzewodowej sigmy i sprawdza się naprawdę świetnie, mogę tylko polecić.

  2. Osobiście kupiłem sobie ostatnio licznik rowerowy gps i jest to fajna rzecz. Można zapisywać trasę potem na telefonie i odczytać ją na mapie, gdy wrócimy. Ciekawy bajer dla osób wkręconych w pedałowanie 😉

  3. Mega ciekawy artykuł, kupiłem w końcu dobry przewodowy licznik rowerowy. Długo jeździłem bez licznika, ale w końcu się na niego zdecydowałem. Przemawiało za tym przede wszystkim to, że telefonu nie biorę już na rower bo mi z nim nie do końca wygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *