obręcze do kół rowerowych

obręcze do kół rowerowychJakie powinny być obręcze rowerowe? Na pewno mocne i wytrzymałe! Koła rowerowe posiadają kilka istotnych elementów:

  • opony rowerowe,
  • obręcze,
  • piasty,
  • szprychy,
  • nyple.

Materiał i profile obręczy

Same obręcze rowerowe powinny być wykonane ze stopu aluminium. Obręcze produkowane są z profili metalowych, w których wiercone są otwory, następnie formuje się je na kształt koła, a profile łączy się za pomocą kleju albo też sprayu – w sposób bardzo trwały. Obręcze rowerowe wykonane z lekkich metali pozwalają redukować wagę całkowitą roweru, co przekłada się na wygodę ich eksploatacji.

Obręcze mogą być produkowane z profili mających kształt litery U. Droższe profile posiadają 2, 4 lub 5 komór, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe oraz sztywniejsze. W obręczach wielokomorowych szprycha nie przebija dętki.

Profil powinien mieć nawiercone otwory, przez nie przekłada się nyple oraz szprychy. Otworów przeważnie jest od 28 do 36, mogą być one szlifowane, posiadać nabite pierścienie, które przyczyniają się do przedłużenia żywotności obręczy.


Powierzchnie boczne obręczy rowerowych

Boczne powierzchnie obręczy powinny być równe oraz długie, dzięki czemu hamowanie jest płynne i bardzo ciche. Obręcz dobiera się do stylu jazdy oraz rodzaju danego roweru. W zawodach rowerowych masa obręczy ma bardzo istotne znaczenie, jednak mniejsza waga powoduje, że szybciej się zużywają.

W rowerach górskich obręcze nie mają bocznych, gładkich powierzchni, są lekkie i aerodynamiczne. Cięższe obręcze są wytrzymałe, nie ucierpią nawet, gdy uderzy w nie ciężki kamień. Obręcz rowerową można kupić już za kilkanaście złotych, warto wydać jednak nieco więcej chcąc uzyskać model lepszej jakości i trwalszy.


Obręcze rowerowe RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Zwróciłbym również szczególną uwagę na piasty. Czasem słabej jakości piasta potrafi wszystko zniszczyć i nawet najlepsza obręcz rowerowa nie pomoże. Szkoda pieniędzy i czasu. Generalnie w ogóle jestem przeciwnikiem tak zwanych pozornych oszczędności. Wolę wydać nieco więcej na zasadzie „raz a dobrze”. Być może wynika to z tego, że rower to mój codzienny środek transportu (nie posiadam samochodu, a komunikacji miejskiej nie lubię) i muszę go mieć zawsze sprawnego na sto procent.

  2. Według mnie optymalne koło do roweru górskiego to zdecydowanie 27,5. Jeżdżę dużo i próbowałem wielu rozmiarów, ten okazał się najbardziej uniwersalny, zarówno do zjeżdżania jak i podjazdów nadaje się znakomicie.

  3. Zdecydowanie wytrzymała obręcz rowerowa i najlepsza z tego zestawienia to DT Swiss. Tutaj cena może wydać si dla nas czasami przesadzona, ale zapewniam, że jest to marka najwyższej klasy, robiąca bardzo wytrzymałe części rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *