Stepper jest cenionym przez osoby dbające o aktywność fizyczną urządzeniem, posiadającym często wiele funkcji. Ćwiczenia na stepperze pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, a dzięki niewielkim gabarytom można je zmieścić w zakamarkach nawet bardzo małego mieszkania.
Ćwiczenie na stepperze przypomina wchodzenie po schodach, nie jest zbyt skomplikowane, a ćwiczyć można praktycznie w dowolnej porze ze względu na niewielki hałas przez niego generowany podczas eksploatacji, warto jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji.
Jakie są rodzaje stepperów?
Istnieje kilka podstawowych typów stepperów: proste, skrętne, z linkami (angażujące mięśnie rąk i barków), ze słupkiem. Ministeppery, bez żadnej podpórki, są idealne dla osób posiadających małe mieszkanka, najczęściej typowe kawalerki. Stepper jest symulatorem chodzenia w miejscu – niedrogim, nieskomplikowanym oraz bardzo wygodnym.
Budowa steppera
Z czego składa się stepper? Z kilku podstawowych części:
- pedałów,
- licznika,
- pomiarów,
- oporu.
Dzięki pedałom zapewniany jest ruch. Liczniki podają ile kroków zrobiliśmy podczas treningu, a pomiary pozwalają kontrolować stan tętna danej osoby. Opór może być magnetyczny lub hydrauliczny. Są one bardzo wytrzymałe, większą głośność ma natomiast opór hydrauliczny.
Jeśli chcemy ćwiczyć na stepperze przez kilkanaście minut dziennie, to lepiej kupić stepper prosty, natomiast jeśli chcemy pracować nad formą przez godzinę lub dwie codziennie to można kupić stepper złożony, z wieloma funkcjami. Przed zakupem warto brać tę kwestię pod uwagę.
Osoba ćwicząca na stepperze powinna przemyśleć i zaplanować, …
- które mięśnie zamierza ćwiczyć?
- ile czasu dziennie przeznaczy na trening?
- ile miejsca w domu znajdzie na większy stepper?
- ile pieniędzy zamierza wydać na zakup steppera?
Stepper jest świetnym urządzeniem dla osób odchudzających się pomagając im zrzucić wagę i zadbać o idealną formę fizyczną. Przez godzinę można stracić od 500 do 750 kcal. Co więcej stepper pomaga wyrzeźbić zwłaszcza mięśnie ud i łydek.
Jak dbać o urządzenie?
Nie ma specjalnych zaleceń, jednak co pewien czas stepper należy wytrzeć suchą szmatką z kurzu, a poza tym posmarować go towotem, czyli specjalistycznym smarem, dzięki czemu pozbędziemy się charakterystycznego skrzypienia.
Ile kosztują steppery? Za najtańsze modele zapłacimy od około 100 zł, natomiast za najbardziej zaawansowane urządzenia będziemy musieli wydać nawet kilka tysięcy złotych. Im bogatszy w opcje dodatkowe stepper, tym wyższa będzie jego cena.
Stepper powinien być dość mocny, wytrzymały, mocno skręcony. Gdy staje się luźny, wówczas należy przykręcić jego śruby i zadbać o jego stabilność. Steppery dostępne są również w różnych kolorach – najpopularniejsze są czarne i szare, rzadziej natomiast wybierane są modele szare, zielone lub czerwone.
Planując odchudzanie lub odbudowę kondycji warto nabyć stepper. Jest mniejszy i mniej kłopotliwy od treningowego roweru stacjonarnego, wygodniejszy i pomaga spalać tłuszcz. Stepper to pierwszy pomocnik w odchudzaniu dla pań i panów, dobrze jest wybrać model liczący ilość wykonanych ruchów, czas ćwiczenia oraz wartość spalonych kalorii.
Najbardziej znane marki oferujące steppery:
- Body Sculpture,
- HMS,
- Hop-Sport,
- Kettler,
- Spokey,
- Reebok,
- Insportline.
Steppery RANKING
Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych stepperów prostych i skrętnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
Stepper w ćwiczeniach jest przydatny, to wiadomo, ja natomiast chciałem poruszyć inny temat, a konkretnie rehabilitacje. Miałem rozwalone ścięgno Achillesa i w trakcie rehabilitacji lekarz zalecił mi ćwiczenia na stepperze. Naprawdę pomogło, ogólnie po miesiącu czułem znaczną różnicę, ścięgno było dużo bardziej wytrzymałe i jakby bardziej elastyczne. Śmiało mogę polecić, pamiętajcie tylko żeby rehabilitację konsultować z lekarzem, tu nie ma miejsca na samowolę 😉
Szczerze powiedziawszy, chciałam kupić na początku tradycyjny model, ale w oko wpadł mi stepper skrętny. Jest to super sprzęt, każdemu go polecam. Do ćwiczeń w domu nadaje się znakomicie 😀
Generalnie stepper do ćwiczeń to najlepsze co może być, jeżeli brakuje nam w mieszkaniu miejsca. Spokojnie można się zmęczyć i zrobić porządny trening. Nie kosztuje dużo, więc myślę, że każdy może sobie na to pozwolić.
Nie wiedziałem z początku jaki stepper do ćwiczeń kupić, bo jest ich dosyć sporo. Kupiłem taki z dodatkowymi uchwytami na ręce. Można zrobić niezły wycisk przy pomocy tego niepozornego urządzenia – każdemu polecam, bo jest stosunkowo tani i nie zajmuje dużo miejsca 😉
Wpadłem na ranking stepperów do ćwiczeń i od razu pomógł mi w wyborze. Stepper z linkami to zadatek na niezły trening w domowym zaciszu. Nie spodziewałem się, że można aż tak się na tym zmęczyć. Jak najbardziej mogę polecić, do cardio w sam raz 😀