rolki

rolki kauczukowe damskie i męskieLetnie dni nie warto spędzać w domu – lepiej postawić na aktywny wypoczynek. Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywności fizycznej, to latem możesz wybierać w wielu sportach. Tylko od ciebie zależy, na co się skusisz. Jeżeli myślisz o tym, by spędzać aktywnie czas z rodziną, to może czas zakupić rolki? Czym kierować się przy ich zakupie?

Jeszcze kilkanaście lat temu rolki cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Nic dziwnego, bo wówczas był to prawdziwy hit. Dziś sytuacja się unormowała – rolki nie są już tak popularne jak kiedyś, ale nie oznacza to, że brakuje ich miłośników. Przeciwnie, szeroki wybór tych produktów w sklepach powoduje, że ich zakup rozważa wiele osób. Ostatecznie rolki to świetna alternatywa dla roweru czy deskorolki.

Osoby, które opanowały trudną sztukę jeżdżenia na rolkach z powodzeniem mogą przemieszczać się za ich pomocą po całym mieście. To szczególnie dobre rozwiązanie w godzinach szczytu, gdy najpopularniejsze trasy są zakorkowane.


Podstawowy podział rolek

Jakie rolki można znaleźć w sklepach? Zasadniczo producenci dzielą produkowane wyroby na:

  • rolki dla dzieci,
  • rolki damskie,
  • rolki męskie.

Taki podział nie jest podyktowany tylko rozmiarem rolek, lecz także ich wykończeniem czy kolorystyką. By jednak wybrać rolki, które posłużą dłużej niż przez jeden sezon, niezbędne jest zwrócenie uwagi m.in. na materiał, z którego zostały one wyprodukowane.


Rolka rolce (nie)równa, czyli…

…czy wiesz, jak zbudowane są te produkty? Nie? To bardzo źle, bo wiedza ta jest niezbędna, by wybrać korzystnie. Wśród elementów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę przy wyborze rolek dla siebie lub bliskich, są: szyny, kółka, hamulec i zapięcie buta. Od jakości tych elementów będzie zależeć komfort i bezpieczeństwo użytkowania tych produktów.


Rolki agresywne i do jazdy szybkiej RANKING


Wymienione elementy są niezbędne w każdej parze rolek i niezależnie od tego, czy mowa o rolkach dla dzieci czy dorosłych. Z jakich materiałów powinny być zatem wykonane poszczególne części, by użytkowanie produktu było przyjemnością? Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań, to zamieszczone niżej informacje powinny pomóc ci podjąć decyzję.

Kółka – to najważniejszy element rolek

Od tego, z jakich materiałów wykonano kółka rolek i jakiej są one wielkości zależy to, czy będziesz mógł komfortowo użytkować produkt. Inaczej mówiąc, to właśnie na kółka musisz zwrócić szczególną uwagę. Jakie będą najlepsze?

Rolki kauczukowe, a dokładniej kółka wykonane z tego materiału, są stosunkowo rzadko spotykane na sklepowych półkach. Najczęściej jako rolki kauczukowe są sprzedawane rolki wyposażone w kółka uretanowe. Niezależnie jednak od tego, czy natrafisz na rolki kauczukowe czy uretanowe, to powinieneś wiedzieć, że to dobry wybór. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po rolki, których kółka zostały wykonane z plastiku. To najgorsze rozwiązanie. Dlaczego? Kółka plastikowe nie sprawdzają się na drodze – mogą szybko popękać, nie są również elastyczne.


Rolki regulowane dla dzieci RANKING


Wspomniane rolki kauczukowe, a dokładniej kółka wykonane z tego materiału, różnią się od siebie wieloma elementami. Mowa przede wszystkim o wielkości. Zasadniczo można wskazać kółka małe i kółka duże. To, na które się zdecydujesz, powinno zależeć wyłącznie od stopnia twojego zaawansowania. Niewielkie kółka (do ok. 70 mm) są przeznaczone dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z rolkami. Nie osiągają one dużej prędkości, użytkownik może przy tym nimi swobodnie manewrować. Inaczej jest w przypadku rolek z większymi kółkami. Po takie powinny sięgnąć osoby potrafiące jeździć i chcące czerpać przyjemność z szybkiej jazdy.


Jakie zapięcie w rolkach?

Niezależnie od wieku osoby, która będzie przemierzać miejskie chodniki czy parkowe alejki, istotne jest zapięcie. To właśnie ono gwarantuje stabilne poruszanie się w rolkach. Szczególnie istotne są klamry. Dobrze, by ich zapięcie czy odpięcie nie stanowiło problemu. Jest to zwłaszcza ważne w przypadku najmłodszych, którzy nie zawsze będą mogli liczyć na pomoc osób dorosłych.


Rolki fitness, damskie RANKING


Sprawdzenie zapięcia jest o tyle istotne, że zdarza się, że po zapięciu rolki są bardzo niewygodne. Efektem tego jest ograniczona możliwość ich użytkowania. Przy okazji należy sprawdzić, czy wybrana para rolek jest wyposażona w wyjmowaną skarpetę. Jeżeli tak, to dobrze, bo wówczas utrzymanie skarpety w czystości nie będzie problemem.


Szyny i hamulec – by jazda była bezpieczna

Rolki damskie i rolki męskie mogą różnić się np. zastosowaną kolorystyką, ale każda para musi być wyposażona w szyny i hamulec. Materiał, z którego zostanie wykonana szyna jest o tyle istotny, że zależy od niego wytrzymałość całej konstrukcji. Według specjalistów najlepszym wyborem są rolki z szynami aluminiowymi.

Jeżeli chodzi o hamulec, to nie każde rolki są wyposażone w ten element. Na rynku są dostępne produkty bez hamulca, ale – co ważne – są one przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych rolkarzy.


Rolki regulowane – dla kogo?

Jeżeli zapoznałeś się pobieżnie z ofertą sklepów sportowych, to z pewnością zauważyłeś, że są produkowane rolki regulowane. Ta grupa produktów została stworzona z myślą o dzieciach. Warto pamiętać, że noga dziecka rośnie szybko. Nabywanie zbyt dużych rolek nie ma sensu – dziecko nie będzie się w nich czuło komfortowo i nie będzie bezpieczne. Z drugiej strony kupowanie nowej pary rolek każdego roku to spory wydatek. Rozwiązaniem są rolki regulowane. Są one tak zaprojektowane, że możliwa jest zmiana długości buta. W zależności od producenta, rozmiar można zmienić nawet o 4 numery. To duże ułatwienie dla rodziców, którzy chcą zakupić rolki dzieciom.

Czy teraz już wiesz, czym kierować się przy wyborze rolek?


Rolki rekreacyjne, damskie i męskie RANKING


Aktywne zapytania userów:

  • czy rolki to dobry sport
  • rolki jakie wybrać

Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Przede wszystkim to trzeba zacząć od tego jak chcemy jeździć. Czy ma to być jazda agresywna (wykonywanie tricków), czy jazda szybka, rekreacyjna, a może freeride? To wszystko ma znaczenie bo pod to co chcemy jeździć wybieramy rolki. Pamiętajmy, że przy rolkach warto dopłacić i kupić coś lepszego inaczej jazda może być nieprzyjemna. Ja na przykład bawię się we freeride i zdecydowałem na kupno Powerslide Imperial. Super sprzęt, niedrogi (około 600 zł) a dobrze wyposażony i jeździ się naprawdę świetnie. Kupujmy w jakimś dobrym sklepie, tak żeby później honorowali gwarancje. Powodzenia w nauce i jeździe!!

  2. Bardzo spodobały mi się rolki k2 dla dzieci, zastanawiam się nad ich kupnem. Fajny materiał, ciekawie przedstawia to jakie rolki można kupić. To bardzo fajna aktywność fizyczna, sam jeżdżę sporo i jestem tego wielkim fanem 😉

  3. Trafiłam na rolki męskie rollerblade i kupię je mężowi na urodziny. Jego obecne są już na tyle wysłużone, że ciężko z nimi. Bardzo lubi jeździć na rolkach, więc taki prezent będzie na bank trafiony.

  4. Nareszcie, trafiłem na tanie rolki kauczukowe k2 dla dzieci i już czekają na nowy sezon. Był to akurat prezent dla moich dzieciaków, więc jak najbardziej fajnie się spisało, by kupić to na święta. Super artykuł, bardzo pomaga w wyborze. Pozdrawiam!

  5. Zastanawiałam się, jakie rolki męskie rollerblade kupić mojemu mężowi i na szczęście udało się znaleźć coś na tyle fajnego, że całe lato w nich śmigał, aż byłam zdziwiona. Sama nie jeżdżę, bo trochę się boje, aczkolwiek mam nadzieje, że to się też zmieni 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *