kijki do nordic walking

kijki do nordic walkingW ostatnich latach obserwujemy wzmożone zainteresowanie Polaków wszelkimi formami aktywności fizycznej. Kluby fitness przeżywają oblężenie a parki, skwery i ulice są pełne biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów czy osób uprawiających nordic walking. Ta ostatnia dyscyplina zyskała sobie ostatnimi czasy bardzo dużą popularność, głównie dzięki swojej dostępności.

Nordic walking uprawiać może prawie każdy, niezależnie od wieku, wagi, czy poziomu sprawności fizycznej, a korzyści zdrowotne wynikające z kultywowania tej formy aktywności są nieocenione.


Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Dodanie kijów do tradycyjnego marszu wprawia w ruch obręcz barkową, angażując do pracy znacznie większą ilość mięśni. Co za tym idzie, podczas takiej aktywności spalamy znacznie więcej kalorii, niż w przypadku tradycyjnego spaceru. Z tego względu nordic walking to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób walczących z nadwagą. Zastosowanie kijków ponadto czyni marsz łatwiejszym, zapewnia stabilność i odciąża stawy, dlatego uprawiać nordic walking mogą nawet osoby starsze i otyłe.

Spacer z kijkami wpływa także niezwykle korzystnie na dotlenienie całego organizmu i poprawia sprawność układu krążenia, zmniejszając tym samym ryzyko zawału. Ważną zaletą tej dyscypliny jest także możliwość uprawiania jej praktycznie wszędzie i na każdej nawierzchni oraz w każdym klimacie i podczas niemal każdych warunków pogodowych, przez wszystkie cztery pory roku.

Wbrew pozorom i powszechnie panującej opinii, nie jest to aktywność zarezerwowana jedynie dla emerytów i osób o niskiej sprawności, ponieważ angażuje ona w ruch większą ilość mięśni niż takie popularne dyscypliny ogólnorozwojowe jak bieganie czy pływanie. Na korzyść uprawniania nordic walking przemawia też to, że nie jest to sport wymagający dużych nakładów finansowych. Nie musimy ponosić regularnych wydatków, takich jak karnet do klubu fitness czy na basen, a po opanowaniu prawidłowej techniki chodu można go uprawiać samodzielnie, bez konieczności opłacania instruktora. Nie ma też potrzeby zaopatrywania się w drogi sprzęt, potrzebne są jedynie wygodne buty i swobodny, odpowiedni do pogody strój, a jedyną poważną inwestycją w tym przypadku są specjalne kijki do nordic walking.


Kijki do nordic walking RANKING


Nordic walking a trekking – podobieństwa i różnice

Nordic walking i trekking to pozornie bardzo podobne dyscypliny. Obie bowiem opierają się na marszu z użyciem kijków, przez co często bywają mylone przez niedoświadczonych adeptów. W istocie trekking to jednak zupełnie odmienny rodzaj aktywności, ponieważ jest tożsamy z wyprawą, wędrówką, najczęściej po terenach górskich, ale także w różnego rodzaju innych, trudnych i ciekawych, warunkach terenowych. W założeniu trekking jest dyscypliną wymagającą i nie dla każdego odpowiednią, co czyni go w tym sensie przeciwieństwem nordic walking.

Rozróżnienie tych dwóch dyscyplin jest szczególnie ważne przy wyborze sprzętu, to znaczy kijków. Popełniając tego typu błąd przy zakupie przyrządów, możemy nieświadomie znacznie obniżyć jakość naszego treningu. Wbrew opinii co poniektórych nie powinno się używać takich samych kijów do trekkingu jak do nordic walking. Ponieważ prawidłowa technika chodu w nordic walking wymaga od nas puszczania i ponownego łapania uchwytów, w kijach przeznaczonych do tego typu aktywności są one smukłe i gładkie. Kije trekkingowe mają grubszą i wyprofilowaną rączkę, ponieważ są one przeznaczone do ciągłego trzymania.

Dobre kije do nordic walking są elastyczne i nieamortyzowane, a także mają ostre końcówki, ponieważ służą do odpychania się od podłoża, natomiast kije trekkingowe powinny przede wszystkim służyć do stabilizacji i podpierania się w trudnym terenie, dlatego są cięższe, solidniejsze i mają końcówki ścięte na płasko. Często posiadają też one amortyzatory, mające na celu ochronę stawów przy uderzeniach kija o podłoże.

Sprzęt do nordic walking wyposażony jest także w specjalny uchwyt przypominający rękawiczkę, mający na celu zapewnienie odpowiedniego położenia kija przy wypuszczaniu go z dłoni w końcowej fazie ruchu, co jest kluczowe dla zachowania prawidłowej techniki marszu. Kijki trekkingowe posiadają jedynie zwyczajny pasek, zapobiegający ich upuszczeniu w przypadku wyślizgnięcia się rękojeści z dłoni.

Kijki do nordic walking a praktyka - niezwykle istotna jest prawidłowa technika chodu.
Kijki do nordic walking a praktyka – niezwykle istotna jest prawidłowa technika chodu.

Jak dobrać kije do nordic walking?

Chcąc zachować największą efektywność treningu, powinniśmy zaopatrzyć się w jak najlepiej dobrane kijki do nordic walking. Najważniejszym miarodajnym parametrem wyboru jest długość kija. Dostępne są kije o stałej i zmiennej (regulowanej) długości. Kije o stałej długości zasadniczo są wytrzymalsze, a także lżejsze. Ich zakup jest polecany przede wszystkim doświadczonym adeptom nordic walking i wymaga starannego doboru długości.

Kije do nordic walking o regulowanej długości stanowią zaś odpowiedni wybór dla początkujących, z tego względu, iż opanowanie prawidłowej techniki chodu jest łatwiejsze przy nieco krótszych kijach. Wprawiwszy się już w tym nietypowym rodzaju marszu, możemy takie kije sobie nieco wydłużyć. Tego typu sprzęt jest też bardziej uniwersalny, z jednej pary kijków może korzystać na zmianę cała rodzina, jednak należy pamiętać o tym, iż modele regulowane są mniej trwałe i cięższe. Przy zakupie warto zwrócić też uwagę na solidność mechanizmu odpowiadającego za regulację.

Chcąc obliczyć odpowiednią długość kijków, należy, w przypadku osób początkujących i chcących uprawiać nordic walking rekreacyjnie, pomnożyć swój wzrost przez 0,66. Osoby zaawansowane i ze sportowym zacięciem powinny ten współczynnik podwyższyć do 0,68. Ważne jest jednak aby kije przed zakupem dokładnie przymierzyć. Należy stanąć prosto i trzymając kij za rękojeść, oparty o podłoże pod kątem prostym sprawdzić, czy kąt przedramienia w stosunku do ramienia wynosi 90 stopni.


O czym jeszcze warto pamiętać kupując kije do nordic walking?

Kiedy zdecydowaliśmy się już na rodzaj i długość kijków, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka detali. Ważne jest dopasowanie rękojeści do dłoni oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Najlepsze będą rączki korkowe. Uchwyt-rękawiczka powinien być ergonomicznie wyprofilowany i wygodny, dobrze jeśli jest zrobiony z oddychającego materiału i odczepiany. Należy odnotować też wagę kijków (im lżejsze tym lepsze) oraz dodatkowe akcesoria, takie jak nakładki na groty, które zapewnią nam przyczepność na różnych nawierzchniach. Warto poświęcić trochę czasu na dobór właściwych kijków do nordic walking, aby móc z radością oddawać się tej dyscyplinie przez długie lata.


Popularne kijki do nordic walking RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Nigdy nie myślałem, że kupie sobie kijki do nordic walking, ale jest to super sprawa 😀 bardzo podoba mi się fakt samej aktywności fizycznej i tego, jaką daje to frajdę 😉

  2. Technika w nordic walking jest kluczem do tego, żeby cała aktywność wykonywana była poprawnie. Warto od początku zwracać na to uwagę i kłaść duży nacisk na poprawność wykonywanych ruchów.

  3. Kiedyś myślałem, że bieganie z kijkami to po prostu pic na wodę, ale faktycznie ma to swoje uzasadnienie. Polecam, jeżeli ktoś nie może dźwigać, czy chodzić na siłownie, to ta forma aktywności fizycznej będzie dla niego w sam raz.

  4. Najważniejsza jest prawidłowa postawa podczas nordic walking. Warto zwrócić na to uwagę od samego początku, już od pierwszych treningów nad tym pracować. Pozwoli to uniknąć złych nawyków i w przyszłości uniknąć kontuzji, czy też bólów spowodowanych błędną techniką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *