Łańcuch do roweru to nic innego jak charakterystyczne blaszki łączone sworzniami. Sam łańcuch musi mieć odpowiednią ilość zębatek, czyli właściwą szerokość, może różnić się poziomem twardości w zależności od modelu, sposobem pracy oraz materiałem, z jakiego je wykonano.
Jaki łańcuch rowerowy wybrać?
Niektóre łańcuchy mogą mieć puste sworznie czy też perforowane blaszki, co sprawia, że ich masa jest mniejsza. Produkowane obecnie łańcuchy są znacznie węższe w porównaniu ze starszymi modelami, szerokość wewnętrzna i zewnętrzna łańcuchów również jest zróżnicowana. Odległość między sworzniami jest natomiast identyczna i wynosi 12,7 milimetrów.
Łańcuchy rowerowe produkuje się z różnorodnych gatunków stali, te wykonane ze zwykłych sworzni są mniej odporne, natomiast trwalsze są sworznie powleczone warstwą chromu.
Przed zakupem łańcucha do roweru warto sprawdzić jego parametry. Na polskim rynku dostępne są łańcuchy oferowane głównie przez takie firmy jak:
- CAMPAGNOLO,
- KMC,
- Shimano,
- Kross,
- Wippermann.
Jak pielęgnować łańcuch rowerowy?
Zachowanie czystego i pokrytego smarem łańcucha wydłuża jego trwałość. Najlepiej czyścić łańcuch wkładając go do nafty, która czyści i usuwa tłuszcz z jego powierzchni. Oczywiście uprzednio element należy zdjąć z roweru i dopiero wtedy włożyć do nafty, a następnie płucze się go wodą oraz dobrze osusza.
Smarowanie łańcucha olejem to dobre rozwiązanie. Najlepiej łańcuch smarować wtedy, gdy jest założony na rower, przed samą jazdą przeciera się go szmatką z zewnątrz, aby nie przywarły do niego zanieczyszczenia. Niejednokrotnie używa się smarów woskowych, które powodują, że łańcuch nie brudzi się zbyt szybko.
Łańcuch rowerowy z upływem czasu nieco się wydłuża, ścierają się powierzchnie zębów zębatek – od czasu do czasu warto sprawdzić poziom ich wygięcia. Ciekawostką może być to, że w przypadku rowerów górskich łańcuch wydłuża się o 1% już po przejechaniu 1000 kilometrów, czyli stosunkowo szybko. W rowerze do jazdy po szosach łańcuch wydłuża się o 1% dopiero po przejechaniu średnio 10 000 kilometrów.
Łańcuchy łączy się w pętlę następująco: albo przez ogniwka łączące, które nazywane są spinkami lub zapinkami, albo przez skucie ogniwek końcowych. Skucie przeprowadza się przez dokręcenie śruby wciskającej sworzeń z blaszki.
Kiedy należy wymienić łańcuch w rowerze?
Na ten temat są różne opinie, wśród których wiodącymi są dwie. Jedna mówi, że łańcuch wymienia się zawsze wtedy, gdy jego długość zwiększy się o 1%, natomiast zgodnie z drugą łańcuch wymienia się możliwie jak najrzadziej, razem z kasetą zębatek. Łańcuch co miesiąc należy mierzyć, aby stwierdzić, czy nie uległ wydłużeniu. Nowy łańcuch powinien mieć odległość między dwoma sworzniami wynoszącą ok. 2,54 centymetra. Im rzadziej będziemy czyścić, konserwować i smarować łańcuch, tym szybciej będzie się wydłużał i niszczył.
Najtańsze modele łańcuchów rowerowych kosztują kilkanaście złotych, najdroższe wymagają zainwestowania powyżej 100 złotych. Jest to jedna z najszybciej zużywających się części w jednośladach.
Używam osprzętu shimano i póki co jestem naprawdę zadowolony. Preferuje dość ostrą jazdę terenową, a łańcuch bez problemu daje radę, jeszcze nie miałem z nim żadnych kłopotów. Oczywiście regularnie go czyszczę, potem smaruje dedykowanym preparatem, jednym słowem dbam o niego. Zresztą jak o cały rower. Jeśli nie macie jakiś profesjonalnych środków to dobrym rozwiązaniem do nasmarowania łańcucha jest użycie popularnego WD-40
Użycie WD-40 jest zaprzeczeniem dobrego rozwiązania. Ma on działanie mocno penetracyjne, czyszczące i wysuszające; po krótkim czasie od jego użycia łańcuch ponownie jest suchy i nienasmarowany, więc można go użyć jedynie jako „ratunek” w trasie, gdy do przejechania mamy jeszcze tylko kilkanaście kilometrów. Jedynym słusznym rozwiązaniem do smarowania łańcucha jest… smar do łańcucha.
Jeżdżę rowerem górskim Krross X5 i faktycznie łańcuch pada po 1500km. Co jest tego powodem?
Jeżdżę tylko w warunkach powiedzmy krajoznawczych. 90% asfalt.
Jeżeli zastanawiacie się, jaki łańcuch rowerowy wybrać, to przede wszystkim trzeba policzyć sobie odpowiednio liczbę ogniw w swoim obecnym łańcuchu. Bez tego, możemy kupić łańcuch za krótki, lub też za długi, który po prostu się nie nada. Super materiał i do tego zestawienie 😉
Szukałem długo taki ranking łańcuchów rowerowych. Zawsze staram się sprawdzić, co jest najbardziej popularne spośród produktu, który można kupić. Z doświadczenia wiem, że z łańcuchami nie warto eksperymentować, tylko kupować te solidne i przede wszystkim dbać o nie podczas sezonu używając odpowiednich smarów 😉