łańcuchy roweroweŁańcuch do roweru to nic innego jak charakterystyczne blaszki łączone sworzniami. Sam łańcuch musi mieć odpowiednią ilość zębatek, czyli właściwą szerokość, może różnić się poziomem twardości w zależności od modelu, sposobem pracy oraz materiałem, z jakiego je wykonano.


Jaki łańcuch rowerowy wybrać?

Niektóre łańcuchy mogą mieć puste sworznie czy też perforowane blaszki, co sprawia, że ich masa jest mniejsza. Produkowane obecnie łańcuchy są znacznie węższe w porównaniu ze starszymi modelami, szerokość wewnętrzna i zewnętrzna łańcuchów również jest zróżnicowana. Odległość między sworzniami jest natomiast identyczna i wynosi 12,7 milimetrów.

Łańcuchy rowerowe produkuje się z różnorodnych gatunków stali, te wykonane ze zwykłych sworzni są mniej odporne, natomiast trwalsze są sworznie powleczone warstwą chromu.

Przed zakupem łańcucha do roweru warto sprawdzić jego parametry. Na polskim rynku dostępne są łańcuchy oferowane głównie przez takie firmy jak:

 • CAMPAGNOLO,
 • KMC,
 • Shimano,
 • Kross,
 • Wippermann.

Jak pielęgnować łańcuch rowerowy?

Zachowanie czystego i pokrytego smarem łańcucha wydłuża jego trwałość. Najlepiej czyścić łańcuch wkładając go do nafty, która czyści i usuwa tłuszcz z jego powierzchni. Oczywiście uprzednio element należy zdjąć z roweru i dopiero wtedy włożyć do nafty, a następnie płucze się go wodą oraz dobrze osusza.

Smarowanie łańcucha olejem to dobre rozwiązanie. Najlepiej łańcuch smarować wtedy, gdy jest założony na rower, przed samą jazdą przeciera się go szmatką z zewnątrz, aby nie przywarły do niego zanieczyszczenia. Niejednokrotnie używa się smarów woskowych, które powodują, że łańcuch nie brudzi się zbyt szybko.

Łańcuch rowerowy z upływem czasu nieco się wydłuża, ścierają się powierzchnie zębów zębatek – od czasu do czasu warto sprawdzić poziom ich wygięcia. Ciekawostką może być to, że w przypadku rowerów górskich łańcuch wydłuża się o 1% już po przejechaniu 1000 kilometrów, czyli stosunkowo szybko. W rowerze do jazdy po szosach łańcuch wydłuża się o 1% dopiero po przejechaniu średnio 10 000 kilometrów.

Łańcuchy łączy się w pętlę następująco: albo przez ogniwka łączące, które nazywane są spinkami lub zapinkami, albo przez skucie ogniwek końcowych. Skucie przeprowadza się przez dokręcenie śruby wciskającej sworzeń z blaszki.


Kiedy należy wymienić łańcuch w rowerze?

Na ten temat są różne opinie, wśród których wiodącymi są dwie. Jedna mówi, że łańcuch wymienia się zawsze wtedy, gdy jego długość zwiększy się o 1%, natomiast zgodnie z drugą łańcuch wymienia się możliwie jak najrzadziej, razem z kasetą zębatek. Łańcuch co miesiąc należy mierzyć, aby stwierdzić, czy nie uległ wydłużeniu. Nowy łańcuch powinien mieć odległość między dwoma sworzniami wynoszącą ok. 2,54 centymetra. Im rzadziej będziemy czyścić, konserwować i smarować łańcuch, tym szybciej będzie się wydłużał i niszczył.

Najtańsze modele łańcuchów rowerowych kosztują kilkanaście złotych, najdroższe wymagają zainwestowania powyżej 100 złotych. Jest to jedna z najszybciej zużywających się części w jednośladach.


Łańcuchy rowerowe RANKING

TOP Łańcuchy rowerowe Producent Cena
1KMC Łańcuch rowerowy rower UG-51 poziomów Shimano 116 7 V 15481/54KMCCena
2Shimano Ochrona łańcucha ring FC-M4000 Y1PK16000ShimanoCena
3Shimano Ceramic Speed PF30 osbb powlekany, łożysko wewnętrzne unisex dla dorosłych, unisex dla dorosłych, PF30 osbb rivestito, czarny CSBB11090101010ShimanoCena
4Wippermann Łańcuch Connex Link zamknięcie 11-krotnie 1/2" X11/128" do 11sb 2018 łańcuch rowerowy 1501-11SG-1220WippermannCena
5Shimano CN-HG701 11S wersji 116 ogniw łańcucha 2018 łańcuch rowerowy ICNHG70111116QShimanoCena
6Wippermann Connex 8SE 8-krotnie wersja 136 ogniw łańcucha 2018 łańcuch rowerowy 2321-08SE-1360WippermannCena
7KMC DLC 11 łańcuch rowerowy, wielokolorowa 13010761KMCCena
8KMC DLC 11 łańcuch rowerowy, wielokolorowa 13010811KMCCena
9KMC DLC 11 łańcuch rowerowy, wielokolorowa 13010801KMCCena
10Shimano Ceramic Speed PF30 Road powlekany łożysko wewnętrzne, czarny CSBB11070101010ShimanoCena
Jaki łańcuch rowerowy?

=> Łańcuchy rowerowe <=

Aktywne zapytania userów:

 • dobry łańcuch do roweru
 • test łańcuchów rowerowych
 • łańcuch b08 parametry
 • Łańcuch rowerowy najnowszy

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Jaki łańcuch rowerowy?

 1. Używam osprzętu shimano i póki co jestem naprawdę zadowolony. Preferuje dość ostrą jazdę terenową, a łańcuch bez problemu daje radę, jeszcze nie miałem z nim żadnych kłopotów. Oczywiście regularnie go czyszczę, potem smaruje dedykowanym preparatem, jednym słowem dbam o niego. Zresztą jak o cały rower. Jeśli nie macie jakiś profesjonalnych środków to dobrym rozwiązaniem do nasmarowania łańcucha jest użycie popularnego WD-40

 2. Jeżdżę rowerem górskim Krross X5 i faktycznie łańcuch pada po 1500km. Co jest tego powodem?
  Jeżdżę tylko w warunkach powiedzmy krajoznawczych. 90% asfalt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *