łańcuchy roweroweŁańcuch do roweru to nic innego jak charakterystyczne blaszki łączone sworzniami. Sam łańcuch musi mieć odpowiednią ilość zębatek, czyli właściwą szerokość, może różnić się poziomem twardości w zależności od modelu, sposobem pracy oraz materiałem, z jakiego je wykonano.

Jaki łańcuch rowerowy wybrać?

Niektóre łańcuchy mogą mieć puste sworznie czy też perforowane blaszki, co sprawia, że ich masa jest mniejsza. Produkowane obecnie łańcuchy są znacznie węższe w porównaniu ze starszymi modelami, szerokość wewnętrzna i zewnętrzna łańcuchów również jest zróżnicowana. Odległość między sworzniami jest natomiast identyczna i wynosi 12,7 milimetrów.

Łańcuchy rowerowe produkuje się z różnorodnych gatunków stali, te wykonane ze zwykłych sworzni są mniej odporne, natomiast trwalsze są sworznie powleczone warstwą chromu. Zachowanie czystego i pokrytego smarem łańcucha wydłuża jego trwałość. Najlepiej czyścić łańcuch wkładając go do nafty, która czyści i usuwa tłuszcz z jego powierzchni. Oczywiście uprzednio element należy zdjąć z roweru i dopiero wtedy włożyć do nafty, a następnie płucze się go wodą oraz dobrze osusza.

Smarowanie łańcucha olejem to dobre rozwiązanie. Najlepiej łańcuch smarować wtedy, gdy jest założony na rower, przed samą jazdą przeciera się go szmatką z zewnątrz, aby nie przywarły do niego zanieczyszczenia. Niejednokrotnie używa się smarów woskowych, które powodują, że łańcuch nie brudzi się zbyt szybko.

Łańcuch rowerowy z upływem czasu nieco się wydłuża, ścierają się powierzchnie zębów zębatek – od czasu do czasu warto sprawdzić poziom ich wygięcia. Ciekawostką może być to, że w przypadku rowerów górskich łańcuch wydłuża się o 1% już po przejechaniu 1000 kilometrów, czyli stosunkowo szybko. W rowerze do jazdy po szosach łańcuch wydłuża się o 1% dopiero po przejechaniu średnio 10 000 kilometrów.

Łańcuchy łączy się w pętlę następująco: albo przez ogniwka łączące, które nazywane są spinkami lub zapinkami, albo przez skucie ogniwek końcowych. Skucie przeprowadza się przez dokręcenie śruby wciskającej sworzeń z blaszki. Przed zakupem łańcucha do roweru warto sprawdzić jego parametry. Na polskim rynku dostępne są łańcuchy oferowane głównie przez takie firmy jak:

 • CAMPAGNOLO,
 • KMC,
 • Shimano,
 • Kross,
 • Wippermann.

Kiedy należy wymienić łańcuch w rowerze?

Na ten temat są różne opinie, wśród których wiodącymi są dwie. Jedna mówi, że łańcuch wymienia się zawsze wtedy, gdy jego długość zwiększy się o 1%, natomiast zgodnie z drugą łańcuch wymienia się możliwie jak najrzadziej, razem z kasetą zębatek. Łańcuch co miesiąc należy mierzyć, aby stwierdzić, czy nie uległ wydłużeniu. Nowy łańcuch powinien mieć odległość między dwoma sworzniami wynoszącą ok. 2,54 centymetra. Im rzadziej będziemy czyścić, konserwować i smarować łańcuch, tym szybciej będzie się wydłużał i niszczył.

Najtańsze modele łańcuchów rowerowych kosztują kilkanaście złotych, najdroższe wymagają zainwestowania powyżej 100 złotych. Jest to jedna z najszybciej zużywających się części w jednośladach.

Łańcuchy rowerowe RANKING

TOP Łańcuchy rowerowe Producent Cena
1Kross Łańcuch 8-rzędowy S8SKrossCena
2Kross Łańcuch 1-rzędowy SINGLEKrossCena
3Kross Łańcuch 9-rzędowy SH9SKrossCena
4Kross Łańcuch 11-rzędowy SLA11KrossCena
5Kross Łańcuch 7-8-rzędowy S7/8KrossCena
6Shimano Deore Cn-Hg54 - Łańcuch Rowerowy Mtb 116 Ogniw, 10RzShimanoCena
7Shimano Mechanizm przełączania piasty Łańcuch/Single Speed, E-cnnx10 °C114i CNNX10114ShimanoCena
8Shimano Łańcuch Rowerowy Cn-Hg71 6/7/8-Rzędowa, E-Cnhg71 °C116IShimanoCena
9KMC ŁANCUCH X9 116 OGNIW 9-RZĘDOWY ŁANCUCH ROWEROWY WYKONANY PRZEZ SOLIDNĄ FIRMĘ 007002KMCCena
10Kross Łańcuch 6-7-rzędowy S6KrossCena
Jaki łańcuch rowerowy?

=> Łańcuchy rowerowe <=

Aktywne zapytania userów:

 • jaki łańcuch rowerowy
 • jakiej firmy łańcuch do roweru

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Łańcuch rowerowy

 1. Używam osprzętu shimano i póki co jestem naprawdę zadowolony. Preferuje dość ostrą jazdę terenową, a łańcuch bez problemu daje radę, jeszcze nie miałem z nim żadnych kłopotów. Oczywiście regularnie go czyszczę, potem smaruje dedykowanym preparatem, jednym słowem dbam o niego. Zresztą jak o cały rower. Jeśli nie macie jakiś profesjonalnych środków to dobrym rozwiązaniem do nasmarowania łańcucha jest użycie popularnego WD-40

 2. Jeżdżę rowerem górskim Krross X5 i faktycznie łańcuch pada po 1500km. Co jest tego powodem?
  Jeżdżę tylko w warunkach powiedzmy krajoznawczych. 90% asfalt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *