stabilizator na kolano

Stabilizator ochronny dobrze stabilizuje kolano, część ciała szczególnie narażoną na urazy podczas aktywności fizycznej. Kolano stabilizują opaska bezszwowa, uszyta z materiału rozciągliwego. Taka opaska dopasowuje się do kształtu nogi, można ją nosić w sytuacjach nadwerężeń, skręceń lub rozciągnięć ścięgien.

Ściągacza kolana używa się do rehabilitowania urazów kolana, który dobrze stabilizuje kolano oraz redukuje obciążenie stawów. Sprawia, że mięśnie i stawy mają komfort cieplny.


Jaki stabilizator wybrać?

Innymi opcjami są stabilizator siatkowy oraz stabilizator neoprenowy. Ten pierwszy pozwala redukować obrzęk i ból, które powstały jako efekt kontuzji. Jest on przewiewny, łagodzi ból, sprawia, że leczenie po kontuzji jest szybsze. Stabilizator neoprenowy posiada elementy z siateczki, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu wilgoć nie pojawia się na powierzchni skóry.


Stabilizatory i usztywniacze stawu kolanowego RANKING


Stabilizator neoprenowy sprawia, że stawy mają właściwy poziom ciepła. Chroni przez ponownym urazem, dodaje mocy osłabionym stawom oraz mięśniom. Stabilizator ochronny trzeba co pewien czas czyścić, aby nadawał się do codziennego użytku. Metalowe elementy (jeżeli takowe stabilizator posiada) trzeba wyjąć przed przystąpieniem do jego czyszczenia.

Najczęściej występujące urazy stawu kolanowego:

  • uszkodzenie więzadeł – w przypadku naderwania struktury pobocznego więzadła przyśrodkowego jest szansa na gojenie bez konieczności interwencji chirurgicznej, natomiast jeśli uszkodzeniu ulegnie przednie więzadło krzyżowego, z reguły konieczna jest interwencja chirurgiczna (jej zadaniem jest m.in. zapobieganie „uciekaniu” kolana z powodu jego niestabilności). Tylna część więzadła krzyżowego stanowi znacznie mniejszy odsetek kontuzji;
  • uszkodzenie łąkotek – w przypadku uszkodzenia części czerwonej (część ukrwiona stanowiąca 30% powierzchni łąkotki) istnieje szansa do regeneracji struktur bez konieczności interwencji chirurgicznej, natomiast jeśli uszkodzeniu ulegnie część biała (70% powierzchni łąkotki), wówczas najczęściej stosowaną metodą jest leczenie operacyjne. Charakterystyczny ból po wewnętrznej stronie kolana występuje, gdy uszkodzimy łąkotkę przyśrodkową, natomiast ból zlokalizowany na zewnątrz kolana to charakterystyczny objaw uszkodzenia łąkotki bocznej;
  • uraz rzepki – stosunkowo często dochodzi do jej zwichnięcia, nieleczona kontuzja może doprowadzić do uszkodzenia chrząstek czy łąkotek. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem-specjalistą.

Co brać pod uwagę, wybierając stabilizator?

Wybierając stabilizator należy brać pod uwagę:

  • rodzaj urazu,
  • wielkość urazu,
  • opinię specjalisty.

Jeśli kontuzja wygląda groźnie, należy poprosić o konsultację lekarza-specjalisty.


Stabilizatory i usztywniacze na łokieć RANKING


Jaki stabilizator na łokieć?Istotny jest czas noszenia stabilizatora. Jeśli ma być on użytkowany przez krótki czas, powinien być odpowiednio wysokiej jakości. Najtańsze stabilizatory można nabyć już za kilkanaście zł (najczęściej są to stabilizatory na nadgarstek lub staw skokowy), za najdroższe zapłacimy dobre kilkaset zł (dedykowane stabilizatory na plecy, kolano czy też łokieć). Najtańsze stabilizatory są czasowe, możliwe do stosowania przez ograniczony czas. Najbardziej profesjonalne stabilizatory kosztują powyżej 1000 złotych i są przeznaczone dla osób profesjonalnie uprawiających sport. Taki stabilizator nieodzowny jest dla osób cierpiących na uszkodzenia więzadeł krzyżowych, po profilaktyce urazów sportowych kolan oraz rehabilitujące staw kolanowy po uszkodzeniu więzadeł krzyżowych. Jest to orteza produkowana z aluminium lotniczego, dopasowująca się do kształtu nogi, mająca wyściółki zapobiegające zsuwaniu się oraz pomalowana lakierem proszkowym.


Stabilizatory i usztywniacze na plecy i bark RANKING


Przed wyborem odpowiedniego stabilizatora należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, gdyż nieprawidłowe dobranie stabilizatora może doprowadzić do pogłębienia urazu.


Stabilizatory i usztywniacze stawu skokowego RANKING


Najczęściej występujące urazy stawu skokowego:

  • skręcenie dzieli się na trzy stopnie w zależności od rozległości uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Stopień I to lekkie naciągnięcie z niewielkim krwiakiem i obrzękiem. Stopień II następuje w momencie, gdy dochodzi do naderwania więzadeł, co wiąże się z nasilonymi objawami w porównaniu ze stopniem I. Przerwanie ciągłości więzadeł (zerwanie struktury) to charakterystyczny objaw urazu III stopnia;
  • zwichnięcie stawu skokowego następuje w momencie, gdy powierzchnie tworzące strukturę kostki przemieszczają się w sposób nieprawidłowy, co wiąże się także z rozerwaniem torebki stawowej oraz więzadeł. W tym przypadku niezbędne jest leczenie pod nadzorem lekarza specjalisty;
  • złamanie stawu skokowego – w tym przypadku z reguły złamaniu ulega goleń, znacznie rzadziej kość strzałkowa. Niezależnie od stopnia złamania konieczna jest interwencja chirurgiczna celem złożenia kości i następnie ich unieruchomienia.

Aktywne zapytania userów:

  • jaki wybrac stabilizator po zlamaniu kostki bocznej?
  • https://adcrt org/stabilizator-ochronny/

Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Pełna stabilizacja, wzmocnienie kolana czy stawu skokowego w zależności od tego z jakimi miejscami mamy problem. Taki stabilizator ochronny potrafi naprawdę wiele, szczególnie gdy wybierzemy modele renomowanych marek, które mają doświadczenie w ich produkcji. Cenowo wygląda to naprawdę dobrze więc naprawdę warto. Polecam.

  2. Warto, bo odpowiedni wybór przyśpiesza powrót do zdrowia. Z marek na pewno ARmedical jest oka. Dwa lata temu miałem dość poważny problem z kolanem, stabilizator umożliwił mi normalne funkcjonowanie. Duża w tym była zasługa lekarza prowadzącego, który mądrze mnie prowadził i doradzał.

  3. Opaska uciskowa na kolana przydaje się nie tylko podczas wykonywaniu sportu, ale też dla osób, które w jakiś sposób doznały kontuzji kolana w przeszłości i odbija się to na ich zdrowiu. Dobrze stabilizuje nogę w kolanie i warto ją używać.

  4. Mam stabilizator ochronny na nadgarstek ze względu na grę w tenisa. Przy tym sporcie, nadgarstki narażone są na częste nadwyrężenie, więc taki stabilizator przydaje się czasami po ciężkim treningu, lub podczas niego, by dbać o swoją sprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *