Rower górski MTB z przeznaczeniem na zaawansowane szlaki turystyczne.

Kolejna kwestia przy wyborze optymalnego roweru górskiego to uwzględnienie rozmiaru kół oraz samego zawieszenia. Jak zatem do tego podejść?


Rozmiar kół

Rower górski 26-calowy

Jeszcze do niedawna wszystkie rowery górskie zostały wyposażone w koła 26″. To jest wciąż popularny rozmiar kół, jednak mamy obecnie zdecydowanie większe pole manewru – możemy wybrać pomiędzy chociażby 26″, 27,5″ lub 29″.

Rowery górskie 26 cali RANKING


Rower górski 29-calowy

rower górski 29 caliWiększe koła stały się bardzo popularne. Te o średnica 29″ są cięższe (większa obręcz i powierzchnia ogumienia) i wymagają więcej czasu, aby przyspieszyć, ale oferują lepszą dynamikę w dłuższej perspektywie czasu (przy mniejszym wysiłku). Ponadto oferują większą powierzchnię styku z nawierzchnią (i tym samym lepszą przyczepność) i większy „kąt natarcia”, co ułatwia pokonywanie wzniesień o większym nachyleniu.

Wskazówka: Rozmiar 29″ zmieści większość oferowanych rowerów górskich, jednak powinniśmy mieć na uwadze nasz wzrost oraz przeznaczenie – czy będzie on nam służył do jazdy po chodnikach, czy też bardziej po trudnych szlakach turystycznych.

Uwaga: Rozmiary kół 26″ i 29″ nie są wymienne na ramie, gdyż ramy i zawieszenia są zaprojektowane dla konkretnego rozmiaru kół.

Rowery górskie 29 cali RANKING


Rower górski 27,5-calowy (650B)

Alternatywa dla tradycyjnych kół 26 „i 29″; koła 27.5″ (zwane również 650B) łączą w sobie najlepsze cechy innych rozmiarów kół. Podobnie jak 29″, wymagają mniej wysiłku w porównaniu z 26″ przy jeździe po nierównej nawierzchni , ale są lżejsze niż koła 29″, dzięki czemu łatwiej uzyskać większą prędkości dzięki szybszemu przyspieszeniu. Łącze one zwrotność kół 26″ i stabilność kół 29”.

Rowery górskie (MTB) wyposażone w koła 27.5″ są odpowiednie dla nieco niższych użytkowników z powodu mniejszej wysokości i krótszego rozstawu osi. Ten rozmiar koła jest alternatywą dla tych, którym nie odpowiada rozmiar 29″ ze względu na swoje gabaryty.

Rowery górskie 27,5 cala RANKING


Rower górski 24-calowy

rower górski 24 caleRowery górskie dziecięce mają zwykle koła 24″. Większość z nich jest znacznie tańsza niż wersje rowerów dla dorosłych. Zazwyczaj są one dedykowane dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat, jednak zależy to z reguły bardziej od gabarytów dziecka niż jego wieku. Jeszcze młodsze dzieci mogą zacząć jazdę z kołami 20″.

Rowery górskie 24 cale RANKING


Materiał ramy roweru górskiego

Rower górski MTB z przeznaczeniem na zaawansowane szlaki turystyczne.
Rower górski MTB z przeznaczeniem na zaawansowane szlaki turystyczne.
Rama wpływa na wagę, wytrzymałość, trwałość, jakość jazdy i cenę roweru górskiego. Stop aluminium to najpowszechniejszy materiały użyty do wykonania ramy w rowerach górskich.

Inne materiały to m.in. ramy stalowe, tytan i włókno węglowe. Stal jest twarda, tania i zapewnia płynną jazdę, ale jest stosunkowo ciężka, co wpływa na wagę rowerów górskich. Tytan to lekki i mocny materiał, użyty do droższych rowerów górskich wysokiej klasy. Włókno węglowe jest dość powszechne w rowerach górskich wysokiej klasy ze względu na swoją wytrzymałość i lekkość, legitymuje się ono wysoką ceną.

Z reguły rozmiar ramy jest taki sam w rowerach MTB z kołami 26″ i 29″ – od 16 cali do 22 cali. Ponadto w porównaniu z rowerami szosowymi jest ona nieco mniejsza, a jej gabaryty są jeszcze bardziej ograniczone w modelach służących do jazdy ekstremalnej, gdzie liczy się zwrotność i lepsza kontrola jazdy.

Rama rowerów górskich:

 • aluminiowa,
 • carbonowa,
 • chromowo-molibdenowa,
 • stalowa.

Układ jezdny roweru MTB

Elementy odnoszą się do wszystkich części przymocowanych do ramy roweru, w tym:

 • układ napędowy (ramiona korby, przednie tarcze, tylny łańcuch, przerzutki i regulacja skrzyni biegów),
 • zawieszenie,
 • koła (felgi, tuleje, osie, szprychy),
 • hamulce.

W zależności od celu jazdy i przeznaczenia roweru górskiego często można zobaczyć elementy z różnych marek dołączonych do roweru.

Końcówka serii modelu będzie wyposażona w ramę aluminiową z dodatkiem ekonomicznych komponentów. Są one przeznaczone dla kupujących ze ściśle ograniczonym budżetem, którzy chcą rower lekki do sporadycznego użytku.

Wraz ze wzrostem ceny z reguły idzie z nią w parze także i podwyższona jakość (większa trwałość, mniejsza waga). Rowery górskie topowe z końcówki serii danego modelu mogą posiadać ramę z włókna węglowego z dodatkiem najlepszych dostępnych elementów układu jezdnego.


Hamulce w rowerze MTB

Hamulce tarczowe są wyposażone w klocki hamulcowe, przyczepione do wirnika hamulca montowanego do piasty koła. Hamulce tarczowe występują w 2 wersjach: hydrauliczne hamulce tarczowe oferują bardziej progresywne i silniejsze hamowanie przy mniejszym wysiłku. Aktywowane za pomocą kablowa hamulce (mechaniczne) przy ręcznej regulacji dość szybko ulegają zużyciu.

Zalety:

 • efektywniejsze hamowanie w każdych warunkach,
 • znacznie taniej jest zastąpić zużyty wirnik niż całe koło,
 • Najlepsze na stromym lub mokrym terenie,
 • ich obsługa wymaga mniej wysiłku.

Wady:

 • trudniejsze w kontroli zużycie klocków hamulcowych oraz bardziej kłopotliwa ich wymiana,
 • hydrauliczne hamulce są droższe w eksploatacji.

Hamulce szczękowe: często montowane w rowerach górskich entry level, hamulce szczękowe posiadają klocki przyczepione do obręczy kół.

Zalety:

 • ekonomiczne,
 • łatwe do obserwacji zużycia klocków hamulcowych i wymiany zużytych klocków.

Wady:

 • stopniowo zużywająca się obręcz koła, przez co wymagane jest koło do wymiany,
 • mniejsza efektywność hamowania w porównaniu z hamulcami tarczowymi,
 • mniej skuteczne w warunkach mokrych i błotnistych,
 • wymagają użycia większej siły podczas hamowania.

Jakie porady dla aktywnych?

Comments

 1. Gdzie te czasy, gdy Wigry III był hitem 😉 Teraz każdy rower górski jest bardziej skomplikowany niż samochody z tamtych czasów. Tak na poważnie to polecam firmę Author, naprawdę dobre konstrukcje. Fajnym rozwiązaniem jest również złożenie roweru z wybranych części. Jeśli traficie na porządny sklep to złożą Wam taki zestaw, że żaden „fabryczniak” Wam nie podskoczy.

 2. Bardzo lubię rowery mtb i jest to moja największa pasja. Uwielbiam jazdę na rowerze, niezależnie od pory roku, nawet w zimie można jeździć, jeżeli jest dobra pogoda 😉 Pozdrawiam!

 3. Rozmiary kół w rowerach górskich są bardzo ważne. Trzeba dobrać je odpowiednio do naszej budowy ciała i tego, jaki mamy wzrost, bo to też będzie istotne. Należy pamiętać też o przeznaczeniu rowera 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *