Kolejna kwestia przy wyborze optymalnego roweru górskiego to uwzględnienie rozmiaru kół oraz samego zawieszenia. Jak zatem do tego podejść?


Rozmiar kół

Rower górski 26-calowy

Jeszcze do niedawna wszystkie rowery górskie zostały wyposażone w koła 26″. To jest wciąż popularny rozmiar kół, jednak mamy obecnie zdecydowanie większe pole manewru – możemy wybrać pomiędzy chociażby 26″, 27,5″ lub 29″.

Rowery górskie 26 cali RANKING

TOP Rowery górskie 26 cali Producent Cena
1Romet JOLENE 26 2018 J2618 białyRometCena
2Romet RAMBLER 26 2018 czarno-zielonyRometCena
rower górski 26 cali

=> Rowery górskie 26 cali <=


Rower górski 29-calowy

Większe koła stały się bardzo popularne. Te o średnica 29″ są cięższe (większa obręcz i powierzchnia ogumienia) i wymagają więcej czasu, aby przyspieszyć, ale oferują lepszą dynamikę w dłuższej perspektywie czasu (przy mniejszym wysiłku). Ponadto oferują większą powierzchnię styku z nawierzchnią (i tym samym lepszą przyczepność) i większy “kąt natarcia”, co ułatwia pokonywanie wzniesień o większym nachyleniu.

Wskazówka: Rozmiar 29″ zmieści większość oferowanych rowerów górskich, jednak powinniśmy mieć na uwadze nasz wzrost oraz przeznaczenie – czy będzie on nam służył do jazdy po chodnikach, czy też bardziej po trudnych szlakach turystycznych.

Uwaga: Rozmiary kół 26″ i 29″ nie są wymienne na ramie, gdyż ramy i zawieszenia są zaprojektowane dla konkretnego rozmiaru kół.

Rowery górskie 29 cali RANKING

TOP Rowery górskie 29 cali Producent Cena
1Romet RAMBLER 29 1 2017 czarno-żółtyRometCena
rower górski 29 cali

=> Rowery górskie 29 cali <=


Rower górski 27,5-calowy (650B)

Alternatywa dla tradycyjnych kół 26 “i 29″; koła 27.5″ (zwane również 650B) łączą w sobie najlepsze cechy innych rozmiarów kół. Podobnie jak 29″, wymagają mniej wysiłku w porównaniu z 26″ przy jeździe po nierównej nawierzchni , ale są lżejsze niż koła 29″, dzięki czemu łatwiej uzyskać większą prędkości dzięki szybszemu przyspieszeniu. Łącze one zwrotność kół 26″ i stabilność kół 29”.

Rowery górskie (MTB) wyposażone w koła 27.5″ są odpowiednie dla nieco niższych użytkowników z powodu mniejszej wysokości i krótszego rozstawu osi. Ten rozmiar koła jest alternatywą dla tych, którym nie odpowiada rozmiar 29″ ze względu na swoje gabaryty.

Rowery górskie 27,5 cala RANKING

TOP Rowery górskie 27,5 cala Producent Cena
1Kellys Viper 10 2018 black limeKellysCena
2Kellys Viper 30 2018 black greenKellysCena
3Indiana X-Pulser 5.7 M19 2017 CzarnyIndianaCena
4Indiana X-Pulser 4.7 M17 2017 ŻółtyIndianaCena
5Indiana X-Pulser 5.7 M21 2017 CzarnyIndianaCena
6Indiana X-Pulser 4.7 M19 2017 ŻółtyIndianaCena
rower górski 27,5 cala

=> Rowery górskie 27,5 cala <=


Rower górski 24-calowy

Rowery górskie dziecięce mają zwykle koła 24″. Większość z nich jest znacznie tańsza niż wersje rowerów dla dorosłych. Zazwyczaj są one dedykowane dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat, jednak zależy to z reguły bardziej od gabarytów dziecka niż jego wieku. Jeszcze młodsze dzieci mogą zacząć jazdę z kołami 20″.

Rowery górskie 24 cale RANKING

TOP Rowery górskie 24 cale Producent Cena
1DHS TRAVEL 2431 2017 kość słoniowaDHSCena
rower górski 24 cale

=> Rowery górskie 24 cale <=


Materiał ramy roweru górskiego

Rower górski MTB z przeznaczeniem na zaawansowane szlaki turystyczne.
Rower górski MTB z przeznaczeniem na zaawansowane szlaki turystyczne.
Rama wpływa na wagę, wytrzymałość, trwałość, jakość jazdy i cenę roweru górskiego. Stop aluminium to najpowszechniejszy materiały użyty do wykonania ramy w rowerach górskich.

Inne materiały to m.in. ramy stalowe, tytan i włókno węglowe. Stal jest twarda, tania i zapewnia płynną jazdę, ale jest stosunkowo ciężka, co wpływa na wagę rowerów górskich. Tytan to lekki i mocny materiał, użyty do droższych rowerów górskich wysokiej klasy. Włókno węglowe jest dość powszechne w rowerach górskich wysokiej klasy ze względu na swoją wytrzymałość i lekkość, legitymuje się ono wysoką ceną.

Z reguły rozmiar ramy jest taki sam w rowerach MTB z kołami 26″ i 29″ – od 16 cali do 22 cali. Ponadto w porównaniu z rowerami szosowymi jest ona nieco mniejsza, a jej gabaryty są jeszcze bardziej ograniczone w modelach służących do jazdy ekstremalnej, gdzie liczy się zwrotność i lepsza kontrola jazdy.

Rama rowerów górskich:


Układ jezdny roweru MTB

Elementy odnoszą się do wszystkich części przymocowanych do ramy roweru, w tym:

 • układ napędowy (ramiona korby, przednie tarcze, tylny łańcuch, przerzutki i regulacja skrzyni biegów),
 • zawieszenie,
 • koła (felgi, tuleje, osie, szprychy),
 • hamulce.

W zależności od celu jazdy i przeznaczenia roweru górskiego często można zobaczyć elementy z różnych marek dołączonych do roweru.

Końcówka serii modelu będzie wyposażona w ramę aluminiową z dodatkiem ekonomicznych komponentów. Są one przeznaczone dla kupujących ze ściśle ograniczonym budżetem, którzy chcą rower lekki do sporadycznego użytku.

Wraz ze wzrostem ceny z reguły idzie z nią w parze także i podwyższona jakość (większa trwałość, mniejsza waga). Rowery górskie topowe z końcówki serii danego modelu mogą posiadać ramę z włókna węglowego z dodatkiem najlepszych dostępnych elementów układu jezdnego.


Hamulce w rowerze MTB

Hamulce tarczowe są wyposażone w klocki hamulcowe, przyczepione do wirnika hamulca montowanego do piasty koła. Hamulce tarczowe występują w 2 wersjach: hydrauliczne hamulce tarczowe oferują bardziej progresywne i silniejsze hamowanie przy mniejszym wysiłku. Aktywowane za pomocą kablowa hamulce (mechaniczne) przy ręcznej regulacji dość szybko ulegają zużyciu.

Zalety:

 • efektywniejsze hamowanie w każdych warunkach,
 • znacznie taniej jest zastąpić zużyty wirnik niż całe koło,
 • Najlepsze na stromym lub mokrym terenie,
 • ich obsługa wymaga mniej wysiłku.

Wady:

 • trudniejsze w kontroli zużycie klocków hamulcowych oraz bardziej kłopotliwa ich wymiana,
 • hydrauliczne hamulce są droższe w eksploatacji.

Hamulce szczękowe: często montowane w rowerach górskich entry level, hamulce szczękowe posiadają klocki przyczepione do obręczy kół.

Zalety:

 • ekonomiczne,
 • łatwe do obserwacji zużycia klocków hamulcowych i wymiany zużytych klocków.

Wady:

 • stopniowo zużywająca się obręcz koła, przez co wymagane jest koło do wymiany,
 • mniejsza efektywność hamowania w porównaniu z hamulcami tarczowymi,
 • mniej skuteczne w warunkach mokrych i błotnistych,
 • wymagają użycia większej siły podczas hamowania.

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Jaki rozmiar kół i rama w rowerach górskich MTB?

 1. Gdzie te czasy, gdy Wigry III był hitem 😉 Teraz każdy rower górski jest bardziej skomplikowany niż samochody z tamtych czasów. Tak na poważnie to polecam firmę Author, naprawdę dobre konstrukcje. Fajnym rozwiązaniem jest również złożenie roweru z wybranych części. Jeśli traficie na porządny sklep to złożą Wam taki zestaw, że żaden “fabryczniak” Wam nie podskoczy.

 2. Bardzo lubię rowery mtb i jest to moja największa pasja. Uwielbiam jazdę na rowerze, niezależnie od pory roku, nawet w zimie można jeździć, jeżeli jest dobra pogoda 😉 Pozdrawiam!

 3. Rozmiary kół w rowerach górskich są bardzo ważne. Trzeba dobrać je odpowiednio do naszej budowy ciała i tego, jaki mamy wzrost, bo to też będzie istotne. Należy pamiętać też o przeznaczeniu rowera 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *