Rower górski MTB przeznaczony do jazdy po zaawansowanych szlakach turystycznych o dużym stopniu nierówności podłoża. Na tego typu tereny znakomicie sprawdzają się modele Hardtail z ramą wykonaną z lekkich materiałów lub też full suspension (z pełnym zawieszeniem).

Przy wyborze roweru górskiego istotną kwestią jest także ilość biegów oferowanych przez przekładnię w danym modelu.


Przekładnia

Łączna ilość biegów jest rezultatem ilości przednich tarcz pomnożonej przez liczbę kół zębatych na tylnej piaście. Popularne warianty:

Ilość biegów Przednie tarcze Koła zębate na tylnej piaście Charakterystyka
1 1 1 Jeden zakres prędkości oznacza mniejszą wagę i prostotę mechaniczną.
21 3 7 Rowery dziecięce mają niższy zakres biegów niż w przypadku modeli dla dorosłych.
18 2 9 Coraz częściej postrzegane jako konfiguracja wtórna.
29 2 10 Powszechne w lekkich rowerach z najwyższej półki.
24 3 8 Typowy rower górski entry level.
27 3 9 Najczęstszy układ uzębienia w rowerze górskim.
30 3 10 Najnowszy trend, w większości zastosowany w rowerach z najwyższej półki.

Mniej istotny niż liczba biegów jest zakres „uzębienia”, od najniższego do najwyższego. Ten wpływ na kąt nachylenia stopnia (zarówno w jedną, jak i drugą stronę), który wpływa na sprawne poruszanie pedałem bez uruchamiania z biegów. Rower 18-biegowy może obejmować taki sam zakres przełożeń jak rower 27-biegowy, różnice natomiast będą w przyrostach między najwyższą i najniższą przerzutką. Z reguły natomiast więcej biegów oznacza szerszy zakres uzębienia.

Celem poprawy mięśni nóg przeważnie stawia się w rowerach górskich na modele posiadające mniejszą ilość biegów albo z ekstremalną przekładnią.

Wskazówka: Przekładnia rzadko jest głównym czynnikiem w podejmowaniu decyzji zakupu roweru, chyba że cechuje nas doświadczenie w wyborze wariantów i silna preferencja w kierunku konkretnej konfiguracji.


Budżet

Poniżej orientacyjny zakres cenowy poszczególnych typów rowerów górskich:

 • 1500-3000 zł: Podstawowy, ale funkcjonalny hardtail (koła 26″ lub 29″), nadaje się do okazjonalnego użytku na łatwy do umiarkowanego teren.
 • Rowery górskie 1500-3000 zł RANKING


 • 3000-5000 zł: Hardtail wykonany z lekkich elementów ramy, wysokiej klasy nadaje się do regularnego stosowania na wielu różnych typach dróg.
 • Rowery górskie 3000-5000 zł RANKING


 • 5000-8000 zł: Rowery górskie z pełnym zawieszeniem lub hardtail entry-level.
 • Rowery górskie 5000-8000 zł RANKING


 • powyżej 8000 zł: Wyścigowe rowery Hardtail lub bardzo wysokiej jakości modele full suspension (pełne zawieszenie).
 • Rowery górskie powyżej 8000 zł RANKING


Modele oferowane z końcówki serii często są znacznie tańsze, więc warto wyłapywać tego typu okazje.


Co jeszcze brać pod uwagę?

Rower górski MTB przeznaczony do jazdy po zaawansowanych szlakach turystycznych o dużym stopniu nierówności podłoża. Na tego typu tereny znakomicie sprawdzają się modele hardtail z ramą wykonaną z lekkich materiałów lub też full suspension (z pełnym zawieszeniem).
Rower górski MTB przeznaczony do jazdy po zaawansowanych szlakach turystycznych o dużym stopniu nierówności podłoża. Na tego typu tereny znakomicie sprawdzają się modele hardtail z ramą wykonaną z lekkich materiałów lub też full suspension (z pełnym zawieszeniem).
 • Rozmiar ramki. Warto zasięgnąć opinii dotyczącej konkretnego wymiaru ramy (najlepiej sprawdzić to empirycznie samemu lub posiłkować się poradami ekspertów). Po jej określeniu rozsądne będzie porównanie poszczególnych marek i modeli. Specjaliście w sklepie rowerowym powinno wystarczyć oszacowanie na podstawie naszych gabarytów.
 • Jazda próbna. Jeżeli istnieje taka możliwość, sprawdźmy za pomocą jazdy próbnej przynajmniej kilka rowerów. Warto udać się każdym na przejażdżkę 5-10 minut na kilku różnych powierzchniach.
 • Zasięg z siodełka do kierownicy. Siedząc na rowerze nie powinniśmy być ani zbyt rozciągnięcie (rower jest zbyt długi) lub za bardzo skurczeni (rower jest zbyt krótki), gdyż wpływa to na komfort i wygodę jazdy.
 • Wysokość siodełka. W pozycji siedzącej nogę znajdującą się na niższym w danym momencie jazdy pedale trzeba mieć lekko ugiętą w kolanie.

Zastrzeżenia: Sztyca rowerowa nie może być przedłużona poza poziom bezpiecznego minimum i kierownica nie może znajdować się więcej niż 2″ poniżej wysokości siodełka. U profesjonalistów kierownica z reguły powinna być na poziomie równym wysokości siedziska.
Kierownica ustawiona wyżej niż siodełko = bardziej wygodna pozycja jazdy.
Kierownica ustawiona niżej niż siodełko = bardziej agresywna pozycja jazdy.

Geometria ramy mogą mieć znaczący wpływ na dopasowanie. Stromo opadająca górna rura będzie odpowiadała rowerzyście z krótszymi nogami i dłuższym tułowiem oraz ramionami (przede wszystkim u mężczyzn), co nie będzie z pewnością odpowiadało osobie z długimi nogami i krótszym tułowiem oraz ramionami (sylwetka spotykana u wielu kobiet), która potrzebuje ramy z górną rurą ustawioną poziomo z kierownicy do siodełka.

Specyficzne ramy są zalecane dla niższych kobiet, gdzie zasięg z siodełka do kierownicy będzie krótszy i bardziej komfortowy niż w męskim rowerze. Pomaga to znacznie zmniejszyć dyskomfort oraz zmęczenie ramion i szyi podczas długiej jazdy.

Wybierzmy rower dostosowany do naszych potrzeb oraz doświadczenia i poziomu jazdy, jaki reprezentujemy.

Jakie porady dla aktywnych?

Comments

 1. Jeżdżę od paru lat na rowerze marki Giant, która ma dwadzieścia jeden biegów. Dla mnie optymalne rozwiązanie. Można dostosować bieg do rodzaju terenu po którym się poruszamy, a jednocześnie nie wisi nam nie wiadomo ile zębatek na piaście. Rower górski powinien być maksymalnie prosty w budowie, takie jest moje zdanie, nie widzę sensu w upychaniu mnóstwa technologii z których i tak w większości nie korzystamy.

 2. Jeżeli chcemy kupić dobry rower górski, trzeba liczyć się z wydaniem sporej kwoty. Można kupić coś tańszego, ale tam zawsze osprzęt jest niskiej klasy, a co za tym idzie nie działa tak dobrze, jak byśmy tego oczekiwali.

 3. Generalnie rowery typu mtb mają to do siebie, że są drogie. Warto dokładnie sprawdzać specyfikacje roweru, wszelkiego rodzaju hamulce, przerzutki i osprzęt to rzecz równie ważna jak sama rama czy amortyzatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *