Fotelik rowerowy przedni dla dziecka.

Nie każdy rodzic mając małe dziecko odmawia sobie przejażdżek rowerowych. Rower musi być jednak odpowiednio dostosowany do przewożenia najmłodszego pasażera. Fotelik rowerowy jest zatem zupełną podstawą. Jaki wybrać, by sprawdzał się on na co dzień?

Fotelik rowerowy to akcesorium, w którym w trakcie jazdy dziecko będzie spędzać przynajmniej kilka godzin. Stąd tak istotne jest, by był wygodny – dziecko musi czuć się w nim komfortowo, niezależnie od tego, na jak długą wycieczkę rowerową zostało zabrane. By prawidłowo dobrać fotelik, konieczne jest zwrócenie uwagi na szereg czynników – istotne są m.in. waga dziecka i jego wzrost. Jeżeli fotelik ma gwarantować bezpieczeństwo, to musi posiadać także stosowne atesty.


Zdecyduj, gdzie fotelik zostanie zamontowany

By ograniczyć ilość produktów, spośród których będziemy wybierać, pierwszym krokiem powinno być określenie części roweru, na której fotelik zostanie zamontowany. Możliwości montażu mamy dwie: na przodzie (wówczas mówi się o przednim foteliku) i z tyłu roweru (za siodełkiem). Na który typ fotelika się zdecydować? Każdy ma swoje zalety i wady.

Fotelik rowerowy przedni dla dziecka.
Fotelik rowerowy przedni dla dziecka.
Fotelik przedni na rower jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że pozwala rodzicowi na stały kontakt wzrokowy z dzieckiem. Również maluszek może bez przeszkód obserwować świat. Z punktu widzenia bezpieczeństwa znaczenie ma również to, że waga dziecka jest dobrze rozłożona – rower nie powinien się przechylać. Wady? Fotelik przedni jest idealny w przypadku najmłodszych pasażerów. Starsze dzieci przewożone w ten sposób mogą odczuwać dyskomfort. Z uwagi na fakt, że fotelik zajmuje trochę miejsca, niewygodę podczas jazdy może odczuwać również rodzic. Z tego też względu nabycie takiego fotelika zaleca się wyłącznie osobom posiadającym najmłodsze dzieci.

Fotelik dla dziecka montowany za siedzeniem rowerzysty jest idealnym rozwiązaniem w przypadku starszych dzieci – na rynku dostępne są produkty pozwalające na transport dzieci nawet w wieku przedszkolnym. Część fotelików jest tak zaprojektowana, by możliwe było również ich ustawienie pod wybranym kątem. To szczególnie istotna funkcja, gdy dziecko zaśnie w czasie przejażdżki.


Fotelik na rower musi mieć atest

Kolejny krokiem, mającym na celu zmniejszenie liczby produktów, wśród których będziemy wybierać, jest wyeliminowanie fotelików nieposiadających atestów. Szczególnie istotna jest umieszczona na opakowaniu informacja wskazująca, że fotelik posiada certyfikat przyznany przez ETRA, czyli spełnia normę EN 14344. Taki certyfikat jest przyznawany wyłącznie tym producentom, którzy do produkcji wykorzystują bezpieczne dla dziecka materiały i dbają o to, by oferowany przez nich fotelik był dobrze wyprofilowany. Sprawdzenie, czy fotelik spełnia wspomnianą normę, jest sensownym rozwiązaniem, pozwalającym na wybranie bezpiecznego produktu.

Zapoznając się z fotelikami rowerowymi dla najmłodszych, uwagę należy zwrócić także na liczbę małych elementów, które dziecko mogłoby oderwać i np. spożyć. Istotne są również ostre krawędzie – takich fotelik nie powinien posiadać.

Odrzucenie fotelików nieposiadających atestów jest najsensowniejszym krokiem, pozwalającym zagwarantować dziecku bezpieczeństwo podczas każdej rowerowej przejażdżki. Dodatkowo warto zapoznać się z oznaczeniami, które zostały umieszczone na opakowaniu produktu. Poza bowiem wspomnianym certyfikatem ETRA, fotelik może posiadać także inne atesty.

Wśród najbardziej znanych i cenionych producentów fotelików rowerowych dla dzieci można wymienić takie marki jak HAMAX, Bobike czy też Siesta.


Foteliki rowerowe HAMAX RANKING


Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się na fotelik przedni lub montowany z tyłu i jednocześnie ograniczając wybór tylko do produktów posiadających atest, śmiało można wybrać ten najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. By spełniał on swoje zadania przez cały okres użytkowania, warto sprawdzić, czy fotelik:

  • Ma składane oparcie – to bardzo dobre rozwiązanie, które gwarantuje, że fotelik będzie można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce;
  • Ma regulowaną wysokość zagłówka i podnóżków – dobry fotelik jest wyposażony w regulację, dzięki czemu można go dostosować do wymagań dziecka;
  • Został wykonany z materiałów wodoodpornych – jest to szczególnie istotne wówczas, gdy część fotelika jest wyłożona materiałem;
  • Jest amortyzowany – dzięki amortyzacji ciało dziecka jest lepiej chronione przez wstrząsami. Ten czynnik jest szczególnie istotny wówczas, gdy trasa rowerowych wycieczek przebiega po nierównym terenie.

Z punktu widzenia rodziców, znaczenie ma również łatwość montażu. Fotelik rowerowy dla dziecka najczęściej nie jest używany przez cały rok, ale jedynie w sezonie letnim. Z tego też względu dobrze, by jego montaż lub demontaż nie sprawiał nam większego problemu.


O tym pamiętaj!

Zakup nawet najlepszego fotelika rowerowego dla dziecka nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa. Co prawda, zaprojektowany w przemyślany sposób i solidnie wykonany fotelik powinien uchronić maluszka przed wypadnięciem czy wysunięciem się, ale nie można zapomnieć też o dobrym kasku. Te są produkowane zarówno z myślą o dorosłych rowerzystach, jak i dzieciach. Zakup kasku nie jest przy tym szczególnie dużym wydatkiem, a może skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa najmłodszego pasażera w trakcie przejażdżki rowerowej.


Foteliki rowerowe dla dzieci przednie i tylne RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Przestrzegam wszystkich, żeby kupować foteliki dobrych, sprawdzonych marek! Zawsze sprawdźcie atesty, poszukajcie opinii w internecie i przede wszystkim dotknijcie produkt, sprawdźcie czy dany fotelik rowerowy wygląda na porządną konstrukcję. Miałam tę nieprzyjemność być świadkiem sytuacji gdy kobieta wiozła swoje dziecko na rowerze w foteliku i ni z tego ni z owego pękło jego oparcie. Nie całe, może w połowie ale dziecko praktycznie zwisało z fotelika wpięte jedynie nogami. Kobieta na szczęście szybko to zauważyła i od razu zareagowała. Naprawdę straszny widok, także kupujcie rozważnie.

  2. Ja od lat ciesze się z tego co mam – fotelik rowerowy marki hamax sprawdza się bardzo dobrze. Polecam, jeżeli ktoś jeździ z dzieckiem na wycieczki, to jest to fotelik, który jest stabilny i bardzo dobrze wykonany.

  3. Na początku po głowie chodził mi fotelik dziecięcy na przód roweru, ale stwierdziłem jednak, że to nie do końca dobry wybór. Finalnie kupiłem fotelik mocowany z tyłu. Jest to dobre i wygodne dla kierującego rowerem, ale trzeba uważać bardzo, by się nie przewrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *