Sakwa rowerowa firmy Topeak montowana na bagażnik.

Sakwa rowerowa firmy Topeak montowana na bagażnik.
Sakwa rowerowa firmy Topeak montowana na bagażnik.
Dłuższa przejażdżka rowerowa to konieczność zabrania ze sobą nie tylko napojów, lecz także przekąski lub posiłku. By przewożenie produktów spożywczych lub innych niezbędnych rzeczy nie było kłopotliwe, warto zaopatrzyć się w sakwę rowerową. Jak ją wybrać i gdzie ją zamocować?

Sakwa rowerowa to specjalna torba podróżna, która jest zaprojektowana tak, by możliwe było jej przewieszenie przez bagażnik rowerowy. Jeżeli poszukujesz produktu, w którym będziesz mógł – korzystając z roweru – przewozić niezbędne ci rzeczy, to powinieneś wiedzieć, że sakwa ma swoją historię. Jej wynalezienie jest ściśle związane z podróżami, które niegdyś odbywały się przy użyciu koni.

Współcześnie sakwa rowerowa to świetna alternatywa nie tylko dla plecaka czy noszonej na ramieniu torby, lecz także dla pozostałych produktów, zaprojektowanych z myślą o przewożeniu rzeczy na rowerze (czyli kosza czy torby). By jednak zakupiona sakwa rzeczywiście sprawdzała się na co dzień, warto zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Poza wymiarami istotna jest również pojemność, zastosowany materiał czy uwzględnienie elementów odblaskowych.

Z myślą o tych, którzy zamierzają zakupić sakwę rowerową i być zadowolonym z dokonanej transakcji, przygotowaliśmy krótki poradnik. Kierując się naszymi wskazówkami, wybierzesz taki produkt, który będzie dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań.


Rodzaje sakw rowerowych

W zależności od sposobu mocowania, sakwy rowerowe można podzielić na produkty przeznaczone:

  • na kierownicę – takie sakwy mają niewielkie rozmiary, a ich zaletą jest poręczność i niska cena. Powinny sprawdzić się w przypadku krótkich tras rowerowych;
  • na ramę – z powodzeniem pomieszczą drobne rzeczy, np. telefon komórkowy czy dokumenty, polecane są na krótkie trasy;
  • pod ramę – tę sakwę należy zawiesić tuż pod ramą. Najczęściej sakwy pod ramę mają trójkątny kształt. Niewielkie wymiary takich sakw pozwalają na przewożenie w nich wyłącznie produktów o niewielkich gabarytach;
  • pod siodełko – tę sakwę należy zamocować tuż pod siodełkiem. Nie obniża ona komfortu jazdy i najczęściej mieści znacznie więcej niż sakwa na ramę czy pod ramę. Na minus należy zaliczyć to, że nie jest pod ręką – by wyciągnąć schowany w niej przedmiot, niezbędne będzie zrobienie przerwy w trakcie jazdy;
  • na bagażnik – to najczęściej spotykane sakwy rowerowe. Wśród aktywnych rowerzystów cieszą się one dużą popularnością z uwagi na pojemność. Do takiej sakwy bez problemu można schować rzeczy sporej wielkości. Część takich sakw jest nawet tak zaprojektowana, by możliwe było przewożenie w nich sprzętu elektronicznego, np. laptopa.

Wybór rodzaju sakwy powinien być podyktowany praktycznością. Jeżeli z roweru korzystamy sporadycznie, a bezpiecznie chcemy przewozić tylko telefon komórkowy, to wystarczy nam sakwa mała i poręczna. Jeżeli jednak chcemy rowerem przewozić zakupy lub dokumenty czy sprzęt niezbędny do pracy, to wówczas lepiej zdecydować się na dużą sakwę, gwarantującą, że wszystkie rzeczy się pomieszczą.


Sakwa na rower. Z jakiego materiału powinna być wykonana?

Nie ulega wątpliwości, że sakwa rowerowa to produkt wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz czy słońce mogą spowodować, że sakwa przestanie spełniać swoją podstawową rolę. Z tego też względu ważny jest materiał, z którego sakwa została uszyta. Który sprawdza się najlepiej?

Dobra, wytrzymała sakwa jest uszyta z materiałów wodoodpornych. Najlepsi producenci takich wyrobów dbają również o szwy i stosują np. szwy zgrzewane. Takie rozwiązanie gwarantuje, że produkt pozostanie w idealnym stanie nawet wówczas, gdy jest intensywnie użytkowany. Wybierając sakwę, uwagę powinniśmy zwrócić też na to, czy jest wyłożona podszewką. Produkty dostosowane do przewozu np. laptopów są dodatkowo wyłożone miękką pianką, gwarantującą, że sprzęt elektroniczny będzie bezpieczny. Takiego, dodatkowego wypełnienia nie posiadają sakwy, które zostały zaprojektowane z myślą o przewożeniu pozostałych rzeczy, np. dokumentów.


Elementy odblaskowe na sakwie to twoje bezpieczeństwo

Przed przejażdżką rowerową warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Nabywając sakwę, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się na niej elementy odblaskowe. Większość producentów zdaje sobie sprawę z tego, że rowerzyści nabędą taką sakwę, która będzie posiadała takie elementy, dlatego też przykładają szczególną uwagę do tej kwestii. Choć sama sakwa posiadająca elementy odblaskowe co prawda nie gwarantuje bezpieczeństwa, to jednak znacząco podnosi jego poziom.


Jak przymocować sakwę do roweru?

Decydując się na sakwę jako produkt, w którym będziemy przewozić nasze rzeczy, powinniśmy zwrócić uwagę również na sposób jej mocowania do roweru. W przypadku mniejszych sakw, producenci najczęściej decydują się na zastosowanie rzepów. Przy większych sakwach, które są przeznaczone do przewożenia cięższych rzeczy, systemy mocowania są różnorodne, ale najczęściej producenci decydują się na użycie specjalnych zaczepów czy pasków.

Sposób mocowania sakwy do roweru ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa rzeczy w niej przewożonych. Zastosowany rodzaj mocowania jest szczególnie istotny wówczas, gdy mowa o przewożeniu produktów drogich, np. sprzętu komputerowego.


Sakwy i torby rowerowe RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Używam sakwy na bagażnik i muszę powiedzieć, że to naprawdę dobre rozwiązanie. Mnóstwo miejsca, nie przeszkadza w jeździe, do tego wyposażono ją w odblaski, które przydają się wieczorem. Kupiona w Decathlonie za niewielkie pieniądze, także nie dajcie sobie wmówić, że dobra sakwa rowerowa musi kosztować dużo pieniędzy. Moja kosztowała niewiele (coś koło 50 zł), a sprawuje się naprawdę dobrze i to już trzeci sezon. Gorąco polecam. I jeszcze jedno, proponuje dobrze zastanowić się nad kolorem, ja wziąłem jasno beżowy i widać każdy mały odprysk.

  2. Potrzebna mi była pojemna sakwa rowerowa na bagażnik i znalazłem u Was właśnie to na co czekałem. Jeżdżę w dosyć dalekie trasy na rowerze i teraz dopiero odczułem potrzebę takiej sakwy – ogromna wygoda i komfort, gdy nie trzeba nic targać na plecach.

  3. Mnie najbardziej z tego wszystkiego spodobała się poręczna mała sakwa na kierownicę w rowerze. Nie robię jakiś dużych dystansów, więc w zupełności wystarcza mi to, by zabrać tam telefon, dokumenty i coś do przekąszenia 😉

  4. Nie ma nic lepszego niż pojemna sakwa rowerowa na bagażnik. Jest to o tyle fajne, że dla mnie to bardzo dobre i stabilne wyjście. Nie ma sensu kupować według mnie innych, bo one pogarszają stateczność roweru, a przy dłuższych wyprawach może być to utrudnienie.

  5. Tak jak poprzednicy – tylnia sakwa według mnie jest dobra, aczkolwiek w tym sezonie przypadła mi do gustu duża torba sakwa na ramę roweru i też daje radę. Jak ktoś jeździ na dalsze wyprawy rowerem to wie, że taka sakwa to obowiązek, by nie musieć targać wszystkiego w plecaku, co przy jeździe jest czasami bardzo męczące 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *