hamulce roweroweHamulce rowerowe są niezwykle istotnym elementem spośród części do rowerów. Najczęściej spotyka się kilka typów hamulców: V-brake, szosowe Dual Pivot, szczękowe hydrauliczne, rolkowe, U-break, Cantilever, Torpedo. Najbardziej popularne są natomiast hamulce tarczowe, jak również mechaniczne oraz hydrauliczne. W mechanicznych hamulec uruchamiany jest dzięki stalowej lince, w hydraulicznych siłą napędową jest płyn hamulcowy.

Hamulce tarczowe sprawdzają się podczas deszczowych dni, mają dobrą modulację. Są one dużo droższe od hamulców V-brake oraz nie są tak łatwe w regulacji, jak hamulce V-brake. Ich minusem jest też duży ciężar. Hamulce rolkowe dostępne są w rowerach miejskich, natomiast u-brake używane są w rowerach miejskich.


Przegląd popularnych hamulców rowerowych

Hamulce Cantilever powodują intensywny ruch stalowych linek po naciśnięciu na klamkę. Szczęki zaciskają się na obręczy koła, natomiast słabo działają w deszczowe dni, powodując ślizganie się roweru. Mają niską moc hamowania i sprawiają, że obręcze kół szybciej ulegają ścieraniu. Przegrywają pod względem efektywności z hamulcami tarczowymi, jednak pomimo ich niedoskonałości są często wybierane przez użytkowników.

V-brake są hamulcami szczękowymi, mają sporą moc hamowania, a ich zaletami są niskie cena oraz waga. V-brake obniżają masę roweru, mają jednak słabą odporność na trudne warunki pogodowe. Nie stosuje się hamulców V-brake w rowerach szosowych, hamulce szosowe są mocne, lekkie, ale rozpychają obręcz i są skomplikowane we wszelkich reperacjach.


Hamulce rowerowe V-brake RANKING

TOP Hamulce rowerowe V-brake Producent Cena
1V-BRAKE proFEX dźwignią typu 60347V-BRAKECena
2V-BRAKE KROSS Wkład klocków KROSS BP-VC-1 5904993323571V-BRAKECena
3V-BRAKE Sport directtm rower Arm Resin/Steel długimi rękawkami hamulca RPO Â 7.99 SBR26V-BRAKECena
4V-BRAKE Kool Stop nakładki gumowe hamulcowe R1 Niebieski KS-LPVBLUV-BRAKECena
5V-BRAKE Okładzina hamulcowa s70 °C typu SHY8A298030V-BRAKECena
6V-BRAKE Onza okładziny hamulcowe do hamulce przezroczysty, fioletowy, w rozmiarze uniwersalnym OZBR010PURV-BRAKECena
Jakie hamulce rowerowe V-brake?

=> Hamulce rowerowe V-brake <=

Hamulce Torpedo są mocne i odporne na trudne warunki pogodowe. Mają niską siłę hamowania, gdy zerwie się łańcuch natychmiast przestają działać, z tego powodu hamulce te nie są zalecane. W rowerach miejskich stosuje się hamulce bębnowe.

W rowerach stosowane są wyłącznie hamulce cierne – w ten sposób klasyfikuje się wszystkie rodzaje hamulców.


Hamulce rowerowe tył RANKING

TOP Hamulce rowerowe tył Producent Cena
1Shimano Alivio BR-M395 zacisk hamulcowy bez wirnika lub adapter Post Mount do z przodu lub z tyłu, czarny BRM395FRLShimanoCena
2Shimano Hamulec Alivio BR-T4000 czarny / Montaż: tyłShimanoCena
3Shimano Hamulec Deore XT BR-T780 srebrny / Montaż: tyłShimanoCena
4Shimano Bl-M396 / Br-M395 Hydrauliczny Hamulec Tarczowy Tył (Czarny) (EM396RRXRA170)ShimanoCena
5Saccon Hamulec szczekowy TYŁ CALIPER 60/81 P18/70 (H0043)SacconCena
6V-BRAKE Hamulec SHIMANO ALIVIO RT4000 BR-T tył, okł. S65T/czarny/ (ABRT4000RX43SL)V-BRAKECena
Jakie hamulce rowerowe na tył?

=> Hamulce rowerowe tył <=

Hamulce rolkowe są odpowiednie do rowerów miejskich używanych w celach rekreacyjnych. Hamulce rolkowe są określane jako bezawaryjne oraz bezobsługowe, odporne na trudne warunki pogodowe. Do konserwowania hamulców rolkowych stosuje się oryginalny smar marki Shimano ze względu na jego jakość. Taki smar jest bardzo odporny na wysokie temperatury. Obok siodełka, kierownicy i łańcucha są to najważniejsze elementy każdego roweru, niezależnie od jego typu.


Jak montować hamulce?

Montaż hamulców tarczowych składa się z trzech etapów:

  • montowany jest układ hamulcowy do roweru,
  • skracany jest przewód hydrauliczny,
  • odpowietrzany jest system.

Hamulce oraz układ sterowania tworzą układ hamulcowy. Ich odpowiednia jakość oraz konserwacja podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. W zależności od wyboru możemy wydać na hamulce rowerowe od kilkudziesięciu do nawet tysiąca zł.


Hamulce rowerowe przód RANKING

TOP Hamulce rowerowe przód Producent Cena
1Shimano Hamulec Alivio BR-T4000 czarny / Montaż: przódShimanoCena
2Shimano Vittoria Brake Pad Carbon zestaw przednie i tylne system (4 PCS) 1W15SPBP002ShimanoCena
3Shimano Ultegra BR-6810 hamulec przedniego koła, bezpośredniego szare 2016 felgi-hamulca ciała BR6810F82ShimanoCena
4Sram Hamulec Rival czarny / Montaż: przód 00.5118.008.000SramCena
5Shimano Hamulec Tiagra BR-R451 czarny / Montaż: przódShimanoCena
6Shimano Adapter hamulca tarczowego SM-MA-F160 czarny / Montaż: przód / Rodzaj mocowania: PM-IS / Rozmiar: 160 mmShimanoCena
Jakie hamulce rowerowe na przód?

=> Hamulce rowerowe przód <=

Aktywne zapytania userów:

  • hamulce do rowerów
  • hamulce hydrauliczne rower ranking

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Jakie hamulce rowerowe?

  1. Czy w Poznaniu są jakieś godne polecenia sklepy i serwisy rowerowe z akcesoriami? Moje hamulce przy rowerze kompletnie się już starły, a potrzebuję czegoś lepszego do jazdy rekreacyjnej z domieszką sportu amatorskiego w postaci górskich eskapad 🙂

  2. Dobre hamulce rowerowe muszą kosztować i tego nie da się obejść, chodzi o materiały, technologie itd. tak więc jeżeli kogoś stać to tylko hamulce tarczowe! Dobre tarczówki na przód i tył i hamujemy lepiej niż samochód. Dla mnie, odkąd pierwszy raz spróbowałem, nie ma innej możliwości. Bezpieczeństwo zawsze było moim priorytetem, a na drodze szybka reakcja i dobre hamulce to podstawa. Gorąco polecam, lepiej odłożyć przez dłuższy czas parę groszy niż inwestować w starsze technologie.

  3. Warto sprawdzić, czy zaciski na hamulce rowerowe są dobrej klasy. Odgrywają ważną rolę i bez nich hamulec nie będzie się dobrze sprawował. Fajny artykuł, krótko, zwięźle i na temat wszystko o hamulcach co trzeba wiedzieć.

  4. Jeżeli chcecie kupić dobre hamulce do rowerów górskich, to jedynie hydrauliczne. Wielka różnica pomiędzy nimi a mechanicznymi. Warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych. Wiele osób mówi, że to ciężkie w serwisie, ale jeżeli używamy ich rozsądnie i dbamy or rower, to nie trzeba ich będzie odpowietrzać nawet przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *