Hamulce rowerowe są niezwykle istotnym elementem spośród części do rowerów. Najczęściej spotyka się kilka typów hamulców: V-brake, szosowe Dual Pivot, szczękowe hydrauliczne, rolkowe, U-break, Cantilever, Torpedo. Najbardziej popularne są natomiast hamulce tarczowe, jak również mechaniczne oraz hydrauliczne. W mechanicznych hamulec uruchamiany jest dzięki stalowej lince, w hydraulicznych siłą napędową jest płyn hamulcowy.
Hamulce tarczowe sprawdzają się podczas deszczowych dni, mają dobrą modulację. Są one dużo droższe od hamulców V-brake oraz nie są tak łatwe w regulacji, jak hamulce V-brake. Ich minusem jest też duży ciężar. Hamulce rolkowe dostępne są w rowerach miejskich, natomiast u-brake używane są w rowerach miejskich.
Przegląd popularnych hamulców rowerowych
Hamulce Cantilever powodują intensywny ruch stalowych linek po naciśnięciu na klamkę. Szczęki zaciskają się na obręczy koła, natomiast słabo działają w deszczowe dni, powodując ślizganie się roweru. Mają niską moc hamowania i sprawiają, że obręcze kół szybciej ulegają ścieraniu. Przegrywają pod względem efektywności z hamulcami tarczowymi, jednak pomimo ich niedoskonałości są często wybierane przez użytkowników.
V-brake są hamulcami szczękowymi, mają sporą moc hamowania, a ich zaletami są niskie cena oraz waga. V-brake obniżają masę roweru, mają jednak słabą odporność na trudne warunki pogodowe. Nie stosuje się hamulców V-brake w rowerach szosowych, hamulce szosowe są mocne, lekkie, ale rozpychają obręcz i są skomplikowane we wszelkich reperacjach.
Hamulce Torpedo są mocne i odporne na trudne warunki pogodowe. Mają niską siłę hamowania, gdy zerwie się łańcuch natychmiast przestają działać, z tego powodu hamulce te nie są zalecane. W rowerach miejskich stosuje się hamulce bębnowe.
W rowerach stosowane są wyłącznie hamulce cierne – w ten sposób klasyfikuje się wszystkie rodzaje hamulców.
Hamulce rolkowe są odpowiednie do rowerów miejskich używanych w celach rekreacyjnych. Hamulce rolkowe są określane jako bezawaryjne oraz bezobsługowe, odporne na trudne warunki pogodowe. Do konserwowania hamulców rolkowych stosuje się oryginalny smar marki Shimano ze względu na jego jakość. Taki smar jest bardzo odporny na wysokie temperatury. Obok siodełka, kierownicy i łańcucha są to najważniejsze elementy każdego roweru, niezależnie od jego typu.
Jak montować hamulce?
Montaż hamulców tarczowych składa się z trzech etapów:
- montowany jest układ hamulcowy do roweru,
- skracany jest przewód hydrauliczny,
- odpowietrzany jest system.
Hamulce oraz układ sterowania tworzą układ hamulcowy. Ich odpowiednia jakość oraz konserwacja podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. W zależności od wyboru możemy wydać na hamulce rowerowe od kilkudziesięciu do nawet tysiąca zł.
Czy w Poznaniu są jakieś godne polecenia sklepy i serwisy rowerowe z akcesoriami? Moje hamulce przy rowerze kompletnie się już starły, a potrzebuję czegoś lepszego do jazdy rekreacyjnej z domieszką sportu amatorskiego w postaci górskich eskapad 🙂
Dobre hamulce rowerowe muszą kosztować i tego nie da się obejść, chodzi o materiały, technologie itd. tak więc jeżeli kogoś stać to tylko hamulce tarczowe! Dobre tarczówki na przód i tył i hamujemy lepiej niż samochód. Dla mnie, odkąd pierwszy raz spróbowałem, nie ma innej możliwości. Bezpieczeństwo zawsze było moim priorytetem, a na drodze szybka reakcja i dobre hamulce to podstawa. Gorąco polecam, lepiej odłożyć przez dłuższy czas parę groszy niż inwestować w starsze technologie.
Warto sprawdzić, czy zaciski na hamulce rowerowe są dobrej klasy. Odgrywają ważną rolę i bez nich hamulec nie będzie się dobrze sprawował. Fajny artykuł, krótko, zwięźle i na temat wszystko o hamulcach co trzeba wiedzieć.
Jeżeli chcecie kupić dobre hamulce do rowerów górskich, to jedynie hydrauliczne. Wielka różnica pomiędzy nimi a mechanicznymi. Warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych. Wiele osób mówi, że to ciężkie w serwisie, ale jeżeli używamy ich rozsądnie i dbamy or rower, to nie trzeba ich będzie odpowietrzać nawet przez długi czas.