ochronna opaska uciskowa na nadgarstek z miejscem na kciuk

Wiele osób narażonych jest na kontuzje nadgarstków. Mowa tu głównie o tych, którzy zajmują się sportem, ale nie tylko. Problem może dotyczyć również tych, których praca związana jest z narażeniem stawu promieniowo-nadgarstkowego na uszkodzenia.

ochronna opaska uciskowa na nadgarstek z miejscem na kciuk
ochronna opaska uciskowa na nadgarstek z miejscem na kciuk

Chcąc ich uniknąć warto stosować opaski uciskowe, które charakteryzują się działaniem ochronnym. Z pośród jakich modeli można wybierać, i na który z nich się zdecydować?


Opaski uciskowe na nadgarstek – rodzaje

Zadaniem opasek ochronnych jest usztywnienie nadgarstka. Pozwala to na zredukowanie bólu, zminimalizowanie dalszych uszkodzeń oraz przyspieszenie rekonwalescencji. Opaska uciskowa nie stabilizuje co prawda w tym samym stopniu co gips, pozwala wszak na ruchy nadgarstkiem, są one jednak dość ograniczone. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stabilizatorów, między innymi:

  • Opaski elastyczne – zapinane na rzepy, krótkie lub długie. Stosowane są zazwyczaj przez sportowców lub przy lekkich urazach. Taka opaska uciskowa na nadgarstek pozwala na utrzymanie go w optymalnej pozycji, nie krępując mocno jego ruchów.
  • Twarde ortezy stabilizacyjne – wykorzystywane są przy ciężkich urazach oraz po zabiegach chirurgicznych. Należy zaznaczyć, że tego typu stabilizator praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek ruchy tego stawu, co może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Opaski magnetyczne – używa się ich analogicznie do opasek elastycznych. Kluczową różnicę stanowi zapięcie. W tym przypadku jest nim magnes, który sprawia, że stabilizator jest sztywniejszy i mocniej się trzyma.
  • Opaski z miejscem na kciuk – modele, które zakrywają również dłoń. Najczęściej stosuje się je podczas urazów kciuka.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrana opaska ochronna pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności. Przed dokonaniem zakupu należy dobrze się zastanowić nad tym, jaki model będzie najbardziej odpowiedni, tak by nie utrudniał wykonywania obowiązków, ale także uśmierzał ból i zapobiegał powiększaniu się kontuzji.

Jakie porady dla aktywnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *