dętki i opony roweroweDętka rowerowa może posiadać różne szerokości, dlatego przed zakupem należy uwzględnić jej wymiary. Na rynku dostępne są trzy rozmiary dętek, na których znajdują się dwie liczby – dwucyfrowa i trzycyfrowa oddzielone myślnikiem oznaczają kolejno szerokość opony wyrażoną w milimetrach oraz średnicę obręczy. Węższe opony pozwalają na szybszą jazdę na rowerze, opona szeroka natomiast jest bardziej stabilna, pozwala na zachowanie komfortu jazdy oraz lepszą przyczepność roweru do podłoża. Eksperci doradzają zakup opon w rozmiarze 37-622, która pozwala zachować równowagę między komfortem oraz szybkością jazdy na rowerze.

Jaka dętka do opony rowerowej?

Istotną kwestią przy wyborze jest również bieżnik. Opony mające delikatny bieżnik pozwalają jeździć szybko – są idealne na lato. W lecie natomiast nie zachowają należytej przyczepności do podłoża. Do kolarstwa grawitacyjnego stosuje się grubsze dętki, które przywierają do podłoża. Wygodniejsze w eksploatacji są lżejsze dętki.

Dodatki do opon rowerowych

Na oponach warto instalować pewne udogodnienia: paski odblaskowe poprawiające widoczność rowerzysty na drodze, wkładki antyprzebiciowe. Warto rozważyć zakup różnokolorowych opon, jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie, kontrastujące kolory również wpływają na poprawę widoczności rowerzysty. Wkładka oddziela bieżnik opony od dętki i zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Na wypadek ewentualnego przebicia dętki warto zaznajomić się z techniką jej wymiany, aby postarać się załatać ją na bieżąco lub wymienić na zapasową dętkę. Dętkę zawsze należy zdjąć i sprawdzić, czy element, który ją przebił nadal nie tkwi w oponie i usunąć go z opony. Następnie zakleić, poczekać aż wyschnie i założyć na obręcz. Niezbędne będą specjalne łyżki, które pozwolą nam zdjąć dętkę oraz które będą również pomocne w jej zakładaniu. Łatanie opon łatkami i klejem jest rozwiązaniem doraźnym, na jakiś czas. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana dętki na nową.

Ile kosztują dętki do roweru?
Koszt nie jest wysoki – trzeba wydać zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną dętkę. Warto zawsze posiadać przynajmniej 1-2 zapasowe dętki i pamiętać, aby przed jazdą odpowiednio je napompować.

Dętki rowerowe RANKING

TOP Dętki rowerowe Producent Cena
1Continental Dętka rowerowa Tour 28 CO0182021ContinentalCena
2Continental Dętka rowerowa MTB 26 x 1.75 2.5 zawór AV)ContinentalCena
3Continental Dętka rowerowa RACE 28 42 mm 18-25ContinentalCena
4Continental Dętka rowerowa MTB 26 DV 40MM 47/62-559 CO0181621ContinentalCena
5Continental Dętka Mtb 27,5'' Wentyl Samochodowy 40MmContinentalCena
6Continental X-King 29X2.2 Drut Rag564ContinentalCena
7Continental City Ride Ii 700X37C Drut Refl Rag589ContinentalCena
8Continental Cyclo X-King 700X35C Drut Rag588ContinentalCena
9Schwalbe opona Thunder Burt Evo 26" kevlar 26x2.1)SchwalbeCena
10Schwalbe opona górska Marathon Plus Tour Smart Guard drut 26x2.00) RT reflexSchwalbeCena
Jaka dętka rowerowa?

=> Opony i dętki rowerowe <=

Jakie porady dla aktywnych?

One thought on “Dętka rowerowa

  1. Na całe szczęście dętka rowerowa to niewielki wydatek, tak więc nawet jak jakaś się nie sprawdzi to można poświęcić te kilkanaście złotych i wymienić bez żadnego poczucia straty. Dobrym wyborem są dętki wzmacniane, bardzo popularne w Holandii. Kosztują co prawda więcej jednak można na nich przejeździć naprawdę wiele sezonów. No i w stu procentach zgadzam się z artykułem – trzeba mieć zawsze ze sobą zapasową dętkę. Wiem to z doświadczenia, kiedyś długą wyprawę rowerową kończyłem prowadząc swoją maszynę przez ponad 10 kilometrów, koszmar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *