dętki i opony roweroweDętka rowerowa może posiadać różne szerokości, dlatego przed zakupem należy uwzględnić jej wymiary. Na rynku dostępne są trzy rozmiary dętek, na których znajdują się dwie liczby – dwucyfrowa i trzycyfrowa oddzielone myślnikiem oznaczają kolejno szerokość opony wyrażoną w milimetrach oraz średnicę obręczy. Węższe opony pozwalają na szybszą jazdę na rowerze, opona szeroka natomiast jest bardziej stabilna, pozwala na zachowanie komfortu jazdy oraz lepszą przyczepność roweru do podłoża. Eksperci doradzają zakup opon w rozmiarze 37-622, która pozwala zachować równowagę między komfortem oraz szybkością jazdy na rowerze.

Jaka dętka do opony rowerowej?

Istotną kwestią przy wyborze jest również bieżnik. Opony mające delikatny bieżnik pozwalają jeździć szybko – są idealne na lato. W lecie natomiast nie zachowają należytej przyczepności do podłoża. Do kolarstwa grawitacyjnego stosuje się grubsze dętki, które przywierają do podłoża. Wygodniejsze w eksploatacji są lżejsze dętki.

Dodatki do opon rowerowych

Na oponach warto instalować pewne udogodnienia: paski odblaskowe poprawiające widoczność rowerzysty na drodze, wkładki antyprzebiciowe. Warto rozważyć zakup różnokolorowych opon, jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie, kontrastujące kolory również wpływają na poprawę widoczności rowerzysty. Wkładka oddziela bieżnik opony od dętki i zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Na wypadek ewentualnego przebicia dętki warto zaznajomić się z techniką jej wymiany, aby postarać się załatać ją na bieżąco lub wymienić na zapasową dętkę. Dętkę zawsze należy zdjąć i sprawdzić, czy element, który ją przebił nadal nie tkwi w oponie i usunąć go z opony. Następnie zakleić, poczekać aż wyschnie i założyć na obręcz. Niezbędne będą specjalne łyżki, które pozwolą nam zdjąć dętkę oraz które będą również pomocne w jej zakładaniu. Łatanie opon łatkami i klejem jest rozwiązaniem doraźnym, na jakiś czas. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana dętki na nową.

Ile kosztują dętki do roweru?
Koszt nie jest wysoki – trzeba wydać zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną dętkę. Warto zawsze posiadać przynajmniej 1-2 zapasowe dętki i pamiętać, aby przed jazdą odpowiednio je napompować.

Dętki rowerowe RANKING

TOP Dętki rowerowe Producent Cena
1Continental Double Fighter Iii 26X1.9 Drut Rag585ContinentalCena
2Schwalbe Range Cruiser 28X1,5 Drut Rag688SchwalbeCena
3Michelin Country Rock 26 X 1,75 (44-559)560G Zapewnij Sobie Bezpieczeństwo Dzięki Zastosowaniu Ogumienia Najwyższej JakościMichelinCena
4Continental Dętka rowerowa RACE 28 42 mm 18-25ContinentalCena
5Continental Town&Country 26X2.1 Drut Rag574ContinentalCena
6Continental Double Fighter Ii 26X1.9 Drut Rag586ContinentalCena
7Schwalbe Racing Ralph 29X2,25 Prv Zwijana Rag684SchwalbeCena
8Continental Dętka rowerowa RACE 26x1.75-2.5 40mmContinentalCena
9Continental Ultra Sport Ii 700X25C Drut Rag572ContinentalCena
10Schwalbe Big Ben 27,5X2,0 Drut Rag681SchwalbeCena
Jaka dętka rowerowa?

=> Opony i dętki rowerowe <=

Jakie porady dla aktywnych?

One thought on “Dętka rowerowa

  1. Na całe szczęście dętka rowerowa to niewielki wydatek, tak więc nawet jak jakaś się nie sprawdzi to można poświęcić te kilkanaście złotych i wymienić bez żadnego poczucia straty. Dobrym wyborem są dętki wzmacniane, bardzo popularne w Holandii. Kosztują co prawda więcej jednak można na nich przejeździć naprawdę wiele sezonów. No i w stu procentach zgadzam się z artykułem – trzeba mieć zawsze ze sobą zapasową dętkę. Wiem to z doświadczenia, kiedyś długą wyprawę rowerową kończyłem prowadząc swoją maszynę przez ponad 10 kilometrów, koszmar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *