uchwyty i kierownice roweroweDzięki kierownicy rowerowej możemy zmienić kierunek jazdy oraz utrzymać równowagę, a także wesprzeć się podczas wielogodzinnej jazdy na rowerze. Zazwyczaj ulokowana jest ona nad przednim kołem. Kierownice produkowane są ze stali, czasami z duraluminium (szczyt popularności tego tworzywa panował 20 lat temu), obecnie bardzo popularne są kierownice tworzone z włókna węglowego – lekkie, odporne oraz dobrze tłumiące drgania.

Cena kierownic z włókna węglowego jest wyższa od ceny tradycyjnych kierownic, w zamian natomiast otrzymamy produkt wyższej jakości. Kierownice z wykonane kompozytu cechują się czasami pozorną trwałością – na zewnątrz zachowują gładkość, natomiast pękają od środka. Kierownice chromowo-molibdenowe stanowią element rowerów BMX. Kierownica turystyczna, wielopozycyjna, jest typowa dla standardowych rowerów sprzedawanych na polskim rynku.


Jaką kierownicę rowerową wybrać?

Szeroki typ pozwala na lepszy i pewniejszy uchwyt. Kierownica jest fragmentem wygiętej rury, która zostaje przykręcona do wspornika. Każdy typ roweru posiada zazwyczaj inny typ kierownicy.

Kierownica szosowa jest nazywana barankiem – wynika to z kształtu przypominającego rogi tego zwierzęcia. Rowerzysta pochyla się nad nią, może dowolnie układać dłonie. Kierownica szosowa jest łączona z dźwigniami hamulcowymi. Kierujący rowerem szosowym lokuje połowę ciężaru ciała na kierownicy. Taka kierownica potrafi obciążać ręce, ale za to można szybko przemieszczać się po szosie. Przy dłuższej jeździe kierującego może boleć kark od wymuszonej pozycji ciała. Gięte kierownice, nazywane jaskółkami, są najbardziej popularne oraz najchętniej kupowane.


Kierownice rowerowe RANKING

TOP Kierownice rowerowe Producent Cena
1Garmin Uchwyt rowerowy Forerunner 310XT 010-11215-02GarminCena
2Profile Design Svetozár Kierownica, Czarny, 40 CmProfile DesignCena
3Race Face Turbine R kierownicy 35 X 800 MM Rise 10 MM czarna 2018 HB18TURR1035X800BLK7C_NoirRace FaceCena
4Spank Spike 800 Race Bar, Vibro Core, XGT, 31.8 MM kierownica, wielokolorowa HAN1003SpankCena
5Race Face MTB kierownica-Chester czarne, 35 X 780 MM, 35 MM Rise, czarny, 780 mm HB16CHE3535X780BLKRace FaceCena
6Spank Spike 800 Race Bar, Vibro Core, XGT, 31.8 MM kierownica, wielokolorowa HAN1005SpankCena
Jaka kierownica rowerowa?

=> Kierownice rowerowe <=


Ile trzeba wydać na kierownice oraz uchwyty?

Za uchwyty do kierownicy wydamy od kilkudziesięciu do ponad 1000 zł. Kierownicy nie wymienia się zbyt często na nową, jest to z reguły jednorazowy wydatek wystarczający na dłuższy czas.

Na rynku dostępne są kierownice proste i gięte. Kierownice gięte mogą być turystyczne, zjazdowe, do BMX, do rowerów szosowych. Nad każdą z nich kierowca musi nieco się pochylić. Kierownice mają od 40 do 66 centymetrów długości, natomiast średnica wynosi zazwyczaj od 25,4 do 21,8 mm.

Na rynku dostępne są także kierownice wielowątkowe, które można ujmować w wielu pozycjach, nazywane są motylkami – zapewniają taką pozycję, aby zminimalizować ból kręgosłupa. Lemondka jest stosowana w rowerach triathlonowych, wygląda niczym rogi, pozwala „leżeć” na rowerze. Sylwetka rowerzysty nabiera nowatorskiego kształtu, a kształt ten pozwala na odpoczynek i „leżenie” na rowerze podczas jazdy.

Jeśli samodzielnie mamy problem z wyborem kierownicy, to najlepiej poprosić ekspertów o dobór najlepszego detalu do roweru.


Uchwyty do kierownic rowerowych RANKING

TOP Uchwyty do kierownic rowerowych Producent Cena
1Kellys Chwyty kierownicy TOKEN LockOn blackKellysCena
2Kellys Chwyty FOAM LOCKON ZWIĘKSZ ZNACZNIE SWÓJ KOMFORT PODCZAS PODRÓŻY ROWEROWYKellysCena
3Kross akcesoria Ergonomiczne chwyty GRIPPEN 2 czarny T4CCH000278WHKrossCena
4Kross CHWYTY SUMAC ZAMSZOWE CZARNE ZWIĘKSZ SWÓJ KOMFORT PODCZAS PODRÓŻY ROWEROWYCH 009011KrossCena
5Kellys Chwyty kierownicy rowerowej silica zielony CHWYTY SILICA GREENKellysCena
6Kellys Chwyty kierownicy rowerowej silica czarny CHWYTY SILICA BLACKKellysCena
Jaki uchwyt do kierownicy rowerowej?

=> Uchwyty do kierownic rowerowych <=

Aktywne zapytania userów:

  • rowerowe kierownica

Jakie porady dla aktywnych?

Opinie o Jaka kierownica rowerowa?

  1. Dobrym rozwiązaniem jest kierownica z uchwytami. Lata temu mówiło się na taki zestaw “kierownica z rogami” 😉 Dobrze się prowadzi, a przede wszystkim można przy dłuższej jeździe wygodnie oprzeć się na kierownicy. Trochę podobnie jak w szosówkach, gdzie cała kierownica ma kształt, który pozwala na taką jazdę. Zresztą, prawda jest taka, że kierownica rowerowa powinna być dopasowana do rowerzysty, z “rogami” czy bez to nieistotne, ważne żeby jeździło się wygodnie.

  2. Według mnie turystyczna kierownica rowerowa nie może być za długa. To nie jest kierownica stworzona do roweru górskiego, więc nie może być też zbyt wygięta. Polecam krótki o prostym gięciu 😉

  3. Do sportów wyczynowych, zdecydowanie gięta kierownica do roweru jest najlepsza. Polecam kupić coś szerokiego, bo potem można ją odpowiednio przyciąć i dostosować do szerokości swoich barków 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *