Przy wyborze roweru górskiego istotną kwestią jest także ilość biegów oferowanych przez przekładnię w danym modelu.

Przekładnia

Łączna ilość biegów jest rezultatem ilości przednich tarcz pomnożonej przez liczbę kół zębatych na tylnej piaście. Popularne warianty:

Ilość biegów Przednie tarcze Koła zębate na tylnej piaście Charakterystyka
1 1 1 Jeden zakres prędkości oznacza mniejszą wagę i prostotę mechaniczną.
21 3 7 Rowery dziecięce mają niższy zakres biegów niż w przypadku modeli dla dorosłych.
18 2 9 Coraz częściej postrzegane jako konfiguracja wtórna.
29 2 10 Powszechne w lekkich rowerach z najwyższej półki.
24 3 8 Typowy rower górski entry level.
27 3 9 Najczęstszy układ uzębienia w rowerze górskim.
30 3 10 Najnowszy trend, w większości zastosowany w rowerach z najwyższej półki.

Mniej istotny niż liczba biegów jest zakres „uzębienia”, od najniższego do najwyższego. Ten wpływ na kąt nachylenia stopnia (zarówno w jedną, jak i drugą stronę), który wpływa na sprawne poruszanie pedałem bez uruchamiania z biegów. Rower 18-biegowy może obejmować taki sam zakres przełożeń jak rower 27-biegowy, różnice natomiast będą w przyrostach między najwyższą i najniższą przerzutką. Z reguły natomiast więcej biegów oznacza szerszy zakres uzębienia.

Celem poprawy mięśni nóg przeważnie stawia się w rowerach górskich na modele posiadające mniejszą ilość biegów albo z ekstremalną przekładnią.

Wskazówka: Przekładnia rzadko jest głównym czynnikiem w podejmowaniu decyzji zakupu roweru, chyba że cechuje nas doświadczenie w wyborze wariantów i silna preferencja w kierunku konkretnej konfiguracji.

Budżet

Poniżej orientacyjny zakres cenowy poszczególnych typów rowerów górskich:

Modele oferowane z końcówki serii często są znacznie tańsze, więc warto wyłapywać tego typu okazje.

Co jeszcze brać pod uwagę?

Rower górski MTB przeznaczony do jazdy po zaawansowanych szlakach turystycznych o dużym stopniu nierówności podłoża. Na tego typu tereny znakomicie sprawdzają się modele hardtail z ramą wykonaną z lekkich materiałów lub też full suspension (z pełnym zawieszeniem).
Rower górski MTB przeznaczony do jazdy po zaawansowanych szlakach turystycznych o dużym stopniu nierówności podłoża. Na tego typu tereny znakomicie sprawdzają się modele hardtail z ramą wykonaną z lekkich materiałów lub też full suspension (z pełnym zawieszeniem).
  • Rozmiar ramki. Warto zasięgnąć opinii dotyczącej konkretnego wymiaru ramy (najlepiej sprawdzić to empirycznie samemu lub posiłkować się poradami ekspertów). Po jej określeniu rozsądne będzie porównanie poszczególnych marek i modeli. Specjaliście w sklepie rowerowym powinno wystarczyć oszacowanie na podstawie naszych gabarytów.
  • Jazda próbna. Jeżeli istnieje taka możliwość, sprawdźmy za pomocą jazdy próbnej przynajmniej kilka rowerów. Warto udać się każdym na przejażdżkę 5-10 minut na kilku różnych powierzchniach.
  • Zasięg z siodełka do kierownicy. Siedząc na rowerze nie powinniśmy być ani zbyt rozciągnięcie (rower jest zbyt długi) lub za bardzo skurczeni (rower jest zbyt krótki), gdyż wpływa to na komfort i wygodę jazdy.
  • Wysokość siodełka. W pozycji siedzącej nogę znajdującą się na niższym w danym momencie jazdy pedale trzeba mieć lekko ugiętą w kolanie.

Zastrzeżenia: Sztyca rowerowa nie może być przedłużona poza poziom bezpiecznego minimum i kierownica nie może znajdować się więcej niż 2″ poniżej wysokości siodełka. U profesjonalistów kierownica z reguły powinna być na poziomie równym wysokości siedziska.
Kierownica ustawiona wyżej niż siodełko = bardziej wygodna pozycja jazdy.
Kierownica ustawiona niżej niż siodełko = bardziej agresywna pozycja jazdy.

Geometria ramy mogą mieć znaczący wpływ na dopasowanie. Stromo opadająca górna rura będzie odpowiadała rowerzyście z krótszymi nogami i dłuższym tułowiem oraz ramionami (przede wszystkim u mężczyzn), co nie będzie z pewnością odpowiadało osobie z długimi nogami i krótszym tułowiem oraz ramionami (sylwetka spotykana u wielu kobiet), która potrzebuje ramy z górną rurą ustawioną poziomo z kierownicy do siodełka.

Specyficzne ramy są zalecane dla niższych kobiet, gdzie zasięg z siodełka do kierownicy będzie krótszy i bardziej komfortowy niż w męskim rowerze. Pomaga to znacznie zmniejszyć dyskomfort oraz zmęczenie ramion i szyi podczas długiej jazdy.

Wybierzmy rower dostosowany do naszych potrzeb oraz doświadczenia i poziomu jazdy, jaki reprezentujemy.

Jakie porady dla aktywnych?

One thought on “Biegi w rowerze górskim

  1. Jeżdżę od paru lat na rowerze marki Giant, która ma dwadzieścia jeden biegów. Dla mnie optymalne rozwiązanie. Można dostosować bieg do rodzaju terenu po którym się poruszamy, a jednocześnie nie wisi nam nie wiadomo ile zębatek na piaście. Rower górski powinien być maksymalnie prosty w budowie, takie jest moje zdanie, nie widzę sensu w upychaniu mnóstwa technologii z których i tak w większości nie korzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *