Bagażnik rowerowy firmy Thule.

Bagażnik rowerowy firmy Thule.
Bagażnik rowerowy firmy Thule.
Choć rower użytkujemy głównie wiosną i latem, to jesień jest idealnym momentem, by – korzystając z sezonowych promocji – zakupić bagażnik rowerowy. Jaki wybrać, by przewozić rower bezpiecznie i zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami?

Wybór bagażnika rowerowego nie może być przypadkowy. Od tego, czy zwrócimy uwagę na jakość wykonania poszczególnych jego elementów, zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Znaczenie ma również to, czy zaproponowany przez producenta sposób montażu bagażnika nie uszkodzi pojazdu. Ponieważ rowery przewozimy głównie w okresie wiosenno-letnim, dobrze, by bagażnik rowerowy można było – w razie takiej potrzeby – szybko zdemontować.

Co można znaleźć na sklepowych półkach? Asortyment jest bardzo szeroki. Obok bagażników rowerowych na hak, dostępne są również bagażniki mocowane na dachu. Nie brakuje też bagażników rowerowych zaprojektowanych z myślą o montażu do klapy bagażnika pojazdu. By wybór był trafny, dobrze wziąć pod uwagę ilość rowerów, jaka będzie przewożona i rodzaj posiadanego samochodu.


Bagażnik na dach wciąż najpopularniejszy

Obserwując ulice w czasie wakacji, nie sposób nie zauważyć, że najpopularniejszym rodzajem bagażnika rowerowego jest bagażnik mocowany na dachu. Taki sposób przewożenia rowerów cieszy się dużą popularnością m.in. z uwagi na fakt, że umożliwia bezpieczne przetransportowanie więcej niż jednego roweru. Ponieważ rowery znajdują się na dachu, kierowca nie ma ograniczonej widoczności przez tylną szybę, zasłonięciu nie ulegają również światła. Dla wielu konsumentów znaczenie ma też niewygórowany koszt takiego bagażnika – ceny zaczynają się już od 250 zł.

Mimo popularności, bagażnik rowerowy na dach nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o konieczności posiadania sporej siły, by prawidłowo zabezpieczyć rower stojący na dachu samochodu. Kolejnym minusem jest konieczność dokładnego wytyczenia trasy przejazdu tak, by nie okazało się, że w jego trakcie pojawi się np. tunel. Dodatkowy kłopot może sprawiać również wymóg zamontowania specjalnych belek bazowych, na których będzie można następnie osadzić rowery.

Wybierając bagażnik na dach, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabezpieczenia zastosowane przez producenta. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktu wyposażonego w belki poprzeczne wykonane np. z aluminium. Uwagę warto zwrócić na wykorzystany system mocowania bagażnika – użycie wszelkich narzędzi powinno zostać przez producenta wykluczone.


A może bagażnik na klapę?

Do popularnych modeli bagażników rowerowych należy zaliczyć również bagażniki rowerowe mocowane na klapę. Są one idealnym rozwiązaniem dla właścicieli pojazdów, którzy skreślili z listy bagażniki rowerowe mocowane na dachu, ale nie mając haka holowniczego, nie mogą skorzystać z niżej opisanych bagażników na hak. Czym wyróżniają się bagażniki rowerowe na tylną klapę pojazdu?

Zaletą bagażników zaprojektowanych z myślą o ich mocowaniu na tylnej klapie pojazdu jest przede wszystkim łatwość montażu i zabezpieczenia rowerów – z tym zadaniem poradzi sobie każdy. Dla niektórych istotny może być też łatwy dostęp do bagażnika. Ponieważ cena takich bagażników jest przystępna, zakup nie powinien nadto obciążyć domowego budżetu.

Poza zaletami, bagażniki na klapę (jak wszystkie inne) mają również swoje wady. Głównym problemem jest ograniczone pole widoczności z tyłu pojazdu. Niektóre modele mogą też zasłaniać tablicę rejestracyjną lub światła.


Kto powinien kupić bagażnik rowerowy na hak samochodu?

Takie bagażniki nie są szczególnie popularne głównie z uwagi na swoją cenę, ale nie można im odmówić tego, że zastosowane w nich mocowanie jest bardzo solidne. Ponieważ pozwalają na jednoczesny przewóz kilku rowerów, świetnie sprawdzają się w przypadku rodzinnych wypadów. Kto powinien rozważyć zakup takiego produktu?

Bagażnik rowerowy mocowany na hak holowniczy samochodu jest rozwiązaniem dedykowanym właścicielom samochodów wyposażonych w hak i złącza instalacji elektrycznej dla przyczep. Te wymagania sprawiają, że zastosowanie bagażnika rowerowego mocowanego na hak samochodu nie będzie możliwe w przypadku wszystkich pojazdów jeżdżących po drogach.

Decydując się na ten rodzaj bagażnika, powinniśmy pamiętać o tym, że kierowca będzie miał ograniczone pole widzenia przez tylną szybę. Z drugiej strony, wykorzystanie tego rozwiązania jest wskazane wówczas, gdy mowa o długich trasach – w odróżnieniu od wszystkich omówionych wyżej, to właśnie te bagażniki najlepiej nadają się na długie dystanse.


Kupujemy bagażnik na rowery – na co zwrócić uwagę?

Wybierając bagażnik na rowery, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, lecz także jego parametry i dodatkowe akcesoria. I tak, od udźwigu bagażnika zależy ilość rowerów, którą będzie można bezpiecznie przewozić. Obok bagażników pozwalających na transport dwóch rowerów, bez problemu można znaleźć bagażniki mieszczące cztery.

Jeżeli chodzi o dodatkowe akcesoria, to powinniśmy wybrać tylko te, które rzeczywiście będą nam potrzebne. Przykładem są pokrowce na rowery. Zabezpieczają one nie tylko przed kurzem, lecz także uszkodzeniami mechanicznymi, do których mogłoby dojść podczas transportu rowerów.


Bagażniki i kufry rowerowe RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Nie wiem dlaczego polecacie bagażnik na klapę, to dość ryzykowne rozwiązanie. No chyba, ze ktoś chce uszkodzić sobie auto. Bagażnik na dach jest najpopularniejszy, ponieważ jest zwyczajnie wygodny i praktyczny. Ja od dawna mam taki z Boxcars i jest dobrej jakości, solidny.

  2. Zgadzam się w stu procentach z Olkiem. Tylko i wyłącznie bagażnik na dach, nie bez powodu jest tak popularny. Bagażniki na klapę mogą ją uszkodzić i wtedy mamy duży problem, taka klapa „obwiesza się” od dodatkowego ciężaru. Sam mam bagażnik rowerowy dachowy, jakiś bez markowy, kupiony na allegro i już trzeci sezon spisuje się bez zarzutu. Polecam i zachęcam do publikacji kolejnych artykułów dotyczących wszystkich spraw okołorowerowych.

  3. Jeżdżąc całą rodziną na wyjazdy rowerowe, jedynym dobrym wyjściem jest duży bagażnik rowerowy na klapę samochodu. Nie każdemu to pasuje i nie zawsze jest to wygodne, aczkolwiek to jedyne słuszne wyjście. Jakoś nie jestem przekonany do bagażnika na dach i taki dużo lepiej mnie zadowala.

  4. Powiem szczerze, że tylny bagażnik rowerowy to podstawa, jeżeli jeździ się na rower w góry, bo nie zawsze można włożyć rower do środka samochodu, jeżeli jest ich więcej, a do tego mamy jeszcze jakieś swoje rzeczy w torbach. Fajny materiał, dobrze się czytało! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *