opony i koła roweroweZakup roweru wymaga zapoznania się z ofertą producentów. Bywa i tak, że po pewnym czasie jesteśmy zainteresowani wymianą niektórych części w posiadanym rowerze. Opony to produkt, który jest wymieniany najczęściej. Jakie opony kupić, by komfortowo użytkować posiadany jednoślad?

Moda na rowery nie przemija. To nie tylko ekologiczny środek transportu, lecz także taki, który skutecznie pozwala ominąć miejskie korki. Jeżeli na co dzień korzystasz z roweru, to z pewnością doskonale wiesz, że są takie sytuacje, że niezbędna jest wymiana niektórych elementów wchodzących w jego skład. Do najpopularniejszych należą opony. Zużycie tych zależy wyłącznie od jakości materiału i częstotliwości użytkowania roweru. Jeżeli jeździsz dużo i często, to prędzej czy później przyjdzie ci się zmierzyć z zakupem opon rowerowych. Czym powinieneś się wówczas kierować? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Czy wybór opon ma znaczenie dla komfortu jazdy? Jeżeli zależy ci na tym, by dobrze wybrać, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Rodzaj opony ma znaczenie

Opony do roweru można podzielić m.in. z uwagi na rodzaj nawierzchni, dla jakiej zostały zaprojektowane. W ten sposób wyróżnia się opony przeznaczone do jazdy m.in. po asfalcie (w tym drogach rowerowych) czy drogach szutrowych (drogi usypane z drobnych kamieni). Przy zakupie roweru niewiele osób pamięta o tym, by sprawdzić, w jakie opony został wyposażony model, który zamierzają nabyć. To niedopatrzenie można skorygować w momencie zakupu opon.

Profesjonalne opony i dętki rowerowe RANKING

TOP Profesjonalne opony i dętki rowerowe Producent Cena
1Kenda Opona rowerowa 26x1.95 City CzarnaKendaCena
2KROSS Dętka rowerowa 27.5 x 1.75-2.125 zawór FV) T4CDE275001 T4CDE275001KROSSCena
3Vittoria Opona rowerowa Rubino Pro Control 700x25C czarna zwijana 111.3RC.18.25.111BXVittoriaCena
4Continental Dętka rowerowa MTB 26 x 1.75 2.5 zawór AV)ContinentalCena
5Continental Dętka rowerowa Tour 28 CO0182021ContinentalCena
6Kenda Opona rowerowa 20x195 City CzarnaKendaCena

Dlaczego tak ważne jest to, by zwrócić uwagę na rodzaj opony zastosowanej w rowerze? Choćby dlatego, że w ten sposób można wyeliminować kłopot z poruszaniem się po poszczególnych nawierzchniach. Warto o tym pamiętać. Jeżeli zamierzasz zakupić opony do roweru, to w większości sklepów z rowerami i akcesoriami do nich znajdziesz następujące rodzaje opon:

  • Zimowe. Jazda po oblodzonych czy zaśnieżonych ścieżkach rowerowych nie jest bezpieczna. Opony zimowe są projektowane z myślą o trudnych warunkach na drodze. Producenci wyposażają je w specjalne metalowe kolce i najczęściej decydują się zastosować szerszy bieżnik. Efektem tego jest to, że opona ma dobrą przyczepność do nawierzchni. Po zimowe opony do roweru powinieneś sięgnąć wyłącznie wówczas, gdy jeździsz rowerem zimą. W innym przypadku zakup takich nie ma sensu;
  • Terenowe. To opony zaprojektowane z myślą o tych rowerzystach, którzy często i chętnie wybierają się na rowerowe przejażdżki i nie korzystają przy tym z dróg rowerowych. Z uwagi na nawierzchnię, opony do roweru znajdujące się w tym dziale są szerokie. Takie rozwiązanie ma też zapewnić, że koła rowerowe nie będą zapadać się na grząskim terenie;
  • Miejskie (slick). Rowery miejskie są bardzo popularne. Z myślą o nich projektowane są opony miejskie, czyli slick. To opony przeznaczone głównie do jazdy po nawierzchniach utwardzonych, np. drogach rowerowych. Z uwagi na mało wymagający teren, te koła rowerowe są bardzo wąskie.

Z powyższego podziału widać, że wcale nie musisz być specjalistą, by zakupić właściwe opony do roweru – wystarczy, że będziesz kierował się terenem, po którym jeździsz najczęściej.

Opony i dętki rowerowe do 100 zł RANKING

TOP Opony i dętki rowerowe Producent Cena
1Kenda Opona rowerowa 26x1.95 City CzarnaKendaCena
2KROSS Dętka rowerowa 27.5 x 1.75-2.125 zawór FV) T4CDE275001 T4CDE275001KROSSCena
3Vittoria Opona rowerowa Rubino Pro Control 700x25C czarna zwijana 111.3RC.18.25.111BXVittoriaCena
4Kenda Opona rowerowa 20x2.0 MTB CzarnaKendaCena
5Kenda Opona rowerowa 28x1.75 City CzarnaKendaCena
6Kenda Opona rowerowa 26x1.75 City CzarnaKendaCena
7KROSS rowerowa 24 caleKROSSCena
8Kenda Opona rowerowa 700x38C City CzarnaKendaCena
9Kenda Opona rowerowa 28 cali K-180 Czarny K-180 K-180KendaCena
10Kenda Opona rowerowa 24x1.95 MTB CzarnaKendaCena
opony i dętki rowerowe

=> Opony i dętki rowerowe <=

Koła rowerowe – rozmiar ma znaczenie

Jeżeli trafnie określisz, które koła rowerowe sprawdzą się w twoim przypadku najlepiej, to musisz też pamiętać o tym, że te produkty są dostępne co najmniej w kilku rozmiarach. Jeżeli przed wyborem roweru przeczytałeś co najmniej kilka artykułów, to z pewnością wybrałeś prawidłowy rozmiar opon. Jeżeli jednak nie zwróciłeś uwagi na ten parametr, to teraz jest dobra okazja. Co powinieneś wiedzieć?

Opony do roweru, które znajdziesz w sklepach rowerowych, są dostępne w kilku rozmiarach. Szczególną uwagę musisz zwrócić na średnicę opony. Producenci podają średnicę w calach (od 24 do 29 cali). Jeżeli chcesz wybrać właściwie, to powinieneś poradzić się sprzedawcy. Opony o najmniejszej średnicy są przeznaczone dla najmłodszych. Jako dorosły użytkownik prawdopodobnie sięgniesz po koła rowerowe o średnicy 26 cali lub większe.

Opony do roweru wymieniaj systematycznie

Wsiadając na rower, dbasz o swoje bezpieczeństwo, prawda? Kask to zupełna podstawa, ale znaczenie mają również opony. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Korzystanie ze zużytych opon negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, bo może pojawić się problem m.in. z hamowaniem. Z tego względu tak ważne jest, byś pamiętał o regularnej wymianie opon rowerowych. Jak często wymieniać koła rowerowe?

Okazuje się, że nie każdy rowerzysta jest świadom tego, jak często powinien wymieniać koła rowerowe. Specjaliści nie mają zaś wątpliwości – koła rowerowe trzeba wymieniać co sezon, maksymalnie zaś co 2–3. Wszystko jednak zależy od częstotliwości użytkowania roweru. Jeżeli codziennie przejeżdżasz kilkanaście kilometrów, to w ciągu roku liczba przebytych kilometrów jest już całkiem spora. Ważne zatem, byś regularnie przyglądał się oponom. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie będziesz ich wymieniał co sezon. Na tej płaszczyźnie nie powinieneś poszukiwać oszczędności – zdecydowanie lepiej, byś postawił na bezpieczeństwo.

Opony i dętki rowerowe do 70 zł RANKING

TOP Opony i dętki rowerowe Producent Cena
1Kenda Opona rowerowa 26x1.95 City CzarnaKendaCena
2KROSS Dętka rowerowa 27.5 x 1.75-2.125 zawór FV) T4CDE275001 T4CDE275001KROSSCena
3Vittoria Opona rowerowa Rubino Pro Control 700x25C czarna zwijana 111.3RC.18.25.111BXVittoriaCena
4Kenda Opona rowerowa 700x38C City CzarnaKendaCena
5KROSS rowerowa 24 caleKROSSCena
6Kenda Opona rowerowa 28 cali K-180 Czarny K-180 K-180KendaCena
7Kenda Opona rowerowa 24x1.95 MTB CzarnaKendaCena
8Kenda Opona rowerowa 20x2.0 MTB CzarnaKendaCena
9Kenda Opona rowerowa 20x195 City CzarnaKendaCena
10Continental Dętka rowerowa Tour 28 CO0182021ContinentalCena
dętki i opony rowerowe

=> Opony i dętki rowerowe <=

Jakie porady dla aktywnych?

One thought on “Opony rowerowe

  1. Dobre opony rowerowe to podstawa. I mówiąc dobre mam namyśli dobrze dobrane do terenu po jakim się poruszamy. Artykuł bardzo fajnie to tłumaczy, za to duży plus. Ja sam jeżdżę z reguły po mieście więc używam miejskich, a te sporadyczne wypady do lasu to jakoś też przeboleje. Najważniejsze, że jak już wiemy jaki rodzaj opon to kupmy też nieco lepsze opony, omijajmy te najtańsze modele bo długo nam nie posłużą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *