uchwyty i kierownice rowerowe

uchwyty i kierownice roweroweDzięki kierownicy rowerowej możemy zmienić kierunek jazdy oraz utrzymać równowagę, a także wesprzeć się podczas wielogodzinnej jazdy na rowerze. Zazwyczaj ulokowana jest ona nad przednim kołem. Kierownice produkowane są ze stali, czasami z duraluminium (szczyt popularności tego tworzywa panował 20 lat temu), obecnie bardzo popularne są kierownice tworzone z włókna węglowego – lekkie, odporne oraz dobrze tłumiące drgania.

Cena kierownic z włókna węglowego jest wyższa od ceny tradycyjnych kierownic, w zamian natomiast otrzymamy produkt wyższej jakości. Kierownice z wykonane kompozytu cechują się czasami pozorną trwałością – na zewnątrz zachowują gładkość, natomiast pękają od środka. Kierownice chromowo-molibdenowe stanowią element rowerów BMX. Kierownica turystyczna, wielopozycyjna, jest typowa dla standardowych rowerów sprzedawanych na polskim rynku.


Jaką kierownicę rowerową wybrać?

Szeroki typ pozwala na lepszy i pewniejszy uchwyt. Kierownica jest fragmentem wygiętej rury, która zostaje przykręcona do wspornika. Każdy typ roweru posiada zazwyczaj inny typ kierownicy.

Kierownica szosowa jest nazywana barankiem – wynika to z kształtu przypominającego rogi tego zwierzęcia. Rowerzysta pochyla się nad nią, może dowolnie układać dłonie. Kierownica szosowa jest łączona z dźwigniami hamulcowymi. Kierujący rowerem szosowym lokuje połowę ciężaru ciała na kierownicy. Taka kierownica potrafi obciążać ręce, ale za to można szybko przemieszczać się po szosie. Przy dłuższej jeździe kierującego może boleć kark od wymuszonej pozycji ciała. Gięte kierownice, nazywane jaskółkami, są najbardziej popularne oraz najchętniej kupowane.


Ile trzeba wydać na kierownice oraz uchwyty?

Za uchwyty do kierownicy wydamy od kilkudziesięciu do ponad 1000 zł. Kierownicy nie wymienia się zbyt często na nową, jest to z reguły jednorazowy wydatek wystarczający na dłuższy czas.

Na rynku dostępne są kierownice proste i gięte. Kierownice gięte mogą być turystyczne, zjazdowe, do BMX, do rowerów szosowych. Nad każdą z nich kierowca musi nieco się pochylić. Kierownice mają od 40 do 66 centymetrów długości, natomiast średnica wynosi zazwyczaj od 25,4 do 21,8 mm.

Na rynku dostępne są także kierownice wielowątkowe, które można ujmować w wielu pozycjach, nazywane są motylkami – zapewniają taką pozycję, aby zminimalizować ból kręgosłupa. Lemondka jest stosowana w rowerach triathlonowych, wygląda niczym rogi, pozwala „leżeć” na rowerze. Sylwetka rowerzysty nabiera nowatorskiego kształtu, a kształt ten pozwala na odpoczynek i „leżenie” na rowerze podczas jazdy.

Jeśli samodzielnie mamy problem z wyborem kierownicy, to najlepiej poprosić ekspertów o dobór najlepszego detalu do roweru.


Kierownice i uchwyty rowerowe RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Dobrym rozwiązaniem jest kierownica z uchwytami. Lata temu mówiło się na taki zestaw „kierownica z rogami” 😉 Dobrze się prowadzi, a przede wszystkim można przy dłuższej jeździe wygodnie oprzeć się na kierownicy. Trochę podobnie jak w szosówkach, gdzie cała kierownica ma kształt, który pozwala na taką jazdę. Zresztą, prawda jest taka, że kierownica rowerowa powinna być dopasowana do rowerzysty, z „rogami” czy bez to nieistotne, ważne żeby jeździło się wygodnie.

  2. Według mnie turystyczna kierownica rowerowa nie może być za długa. To nie jest kierownica stworzona do roweru górskiego, więc nie może być też zbyt wygięta. Polecam krótki o prostym gięciu 😉

  3. Do sportów wyczynowych, zdecydowanie gięta kierownica do roweru jest najlepsza. Polecam kupić coś szerokiego, bo potem można ją odpowiednio przyciąć i dostosować do szerokości swoich barków 😉

  4. Co myślicie o tak wygiętej kierownicy – skleprowerowy.pl/kierownice/kierownica-bontrager-capital-318-2019.html#/5-kolor_-czarny/452-rozmiar_-630mm? Czy to nie przesadyzm? Albo klasycznie lekko wygięta – zico-bike.pl/kierownice/kierownica-kellys-advanced-xc-70-risebar?from=listing&campaign-id=19 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *