Bieżnia do biegania

Bieżnia do bieganiaBieganie stało się modne. Wystarczy przejść się ulicami miasta, by spotkać kilka, jeżeli nie kilkanaście osób, które będą biegać. Ponieważ pogoda nie zawsze sprzyja wyjściu na zewnątrz, warto pomyśleć o zakupie sprzętu, który pozwoli przeprowadzić codzienny trening w domowym zaciszu. O jakim mowa?

Osoby aktywne fizyczne, które nie wyobrażają sobie dnia bez biegania, przekonują, że bieganie w deszczu czy śniegu jest nie tylko orzeźwiające, lecz może też być przyjemne. Czy rzeczywiście? Początkujący biegacze często mają poważny problem z wyjściem z domu, gdy na zewnątrz pada deszcz.

Jeżeli właśnie zacząłeś swoją przygodę z bieganiem i nie jesteś przekonany do tego, by biegać wówczas, gdy czynniki atmosferyczne temu nie sprzyjają, powinieneś pomyśleć o zakupie produktu, dzięki któremu z powodzeniem wykonasz codzienny trening. O jakim mowa? O bieżni.


Bieżnia domowa

Bieżnia to produkt zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą ćwiczyć w domowym zaciszu. Zasadniczo dostępne w sklepach sportowych bieżnie można podzielić na takie, które są przeznaczone do użytku domowego i takie, które zaprojektowano z myślą o siłowniach. Te drugie są nie tylko większych gabarytów, lecz także wyposażone w większą ilość programów. Wszystko po to, by mogła na nich ćwiczyć każda zainteresowana osoba.

Czy bieżnia domowa jest zatem gorsza? Niekoniecznie. Różnica między profesjonalnym a domowy sprzętem sprowadza się zasadniczo do tego, że producenci – przy projektowaniu poszczególnych bieżni – biorą pod uwagę częstotliwość, z jaką będzie on użytkowany. Profesjonalny sprzęt jest użytkowany częściej. Znaczenie mają też wymiary bieżni – trudno oczekiwać, by każdy zainteresowany konsument posiadał wystarczająco duże mieszkanie, by wstawić tam jeden z modeli dostępnych na siłowni.


Jakie bieżnie można zakupić?

Chcąc trenować na bieżni, musisz wiedzieć, że oferta producentów takich urządzeń jest bardzo szeroka, a tobie może być trudno wybrać najlepszy produkt. Pierwszym krokiem jest zatem poznanie aktualnej oferty producentów. Oto, jakie bieżnie znajdziesz w sklepach:

  • Bieżnia magnetyczna. To najprostsza bieżnia. Pas biegowy w ruch wprawia osoba ćwicząca, bo takie urządzenie nie jest wyposażone w silnik. Ma jednak ekran, na którym – w zależności od ustawień – wyświetlają się informacje o czasie treningu, szybkości biegu czy ilości spalonych kalorii. Ceny bieżni magnetycznych zaczynają się od 450–500 zł;
  • Bieżnia elektryczna. Jest ona popularniejsza niż magnetyczna, ale też droższa. Bieżnia elektryczna jest wyposażona w silnik, dzięki czemu pas biegowy uruchamia się automatycznie. W odróżnieniu od bieżni magnetycznej, jest ona wyposażona w programy treningowe. W zależności od producenta, bieżnia może mieć od kilku do nawet kilkunastu programów.

Jeżeli chcesz trenować na bieżni, to w pierwszej kolejności musisz zdecydować się, czy jesteś zainteresowany bieżnią magnetyczną, czy elektryczną. Przeszkodą może być cena. Jeżeli obawiasz się, że nie stać cię na nową bieżnię, to powinieneś pomyśleć o zakupie używanej. Po dobrej cenie możesz zakupić solidną bieżnię używaną, na której z powodzeniem będziesz mógł ćwiczyć w sezonie jesienno-zimowym.


Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Bieżnia treningowa to urządzenie, z którego najprawdopodobniej będziesz korzystał 2–3 razy w tygodniu. Jeżeli ten sprzęt ma ci posłużyć przez dłuższy czas, to musisz zwrócić uwagę na jego parametry i to jeszcze przed wyborem konkretnego modelu. O jakich mowa?

Decydując się na bieżnię elektryczną, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na silnik. Od tego, jaki zastosowano w urządzeniu, które zamierzasz nabyć, zależy to, jak długo ci ono posłuży. Szczególną uwagę zwróć na moc koni mechanicznych. Im większą moc ma silnik, który producent zastosował w bieżni, tym lepiej – będziesz miał pewność, że bieżnia elektryczna będzie działać niezawodnie przez długi czas.

Niezależnie od tego, czy w twoim mieszkaniu ma znaleźć się bieżnia elektryczna, czy bieżnia magnetyczna, musisz mieć świadomość tego, że istotne jest, to byś zwrócił uwagę na szerokość i długość pasa biegowego. Jest to szczególnie istotne, jeżeli jesteś osobą wysoką. Wówczas bardzo krótki pas biegowy może skutecznie utrudniać bieganie.

Wiele osób upatruje w bieganiu lub chodzie na bieżni treningowej swoją szansę na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżeli należysz do takich osób, to powinieneś pamiętać o tym, by sprawdzić maksymalne obciążenie bieżni. Część produktów jest w stanie unieść obciążenie w o wartości do 100 kg, inne bieżnie są tak zaprojektowane, że zdołają utrzymać ćwiczącego o wadze ok. 150 kg.


Bieżnia treningowa a dodatkowe wyposażenie

Poszukując bieżni do treningów w domowym zaciszu, z pewnością zauważyłeś, że część producentów wzbogaca oferowane produkty o dodatkowe wyposażenie. Takie ma na celu umilić trening i jednocześnie skusić konsumenta do zakupu. Przykładami są np. miejsce na bidon czy głośniki. Takie elementy zasadniczo nie wpływają w żaden sposób na jakość treningu – nie przeszkadzają, nie są też niezbędne. Jeżeli chcesz zatem zminimalizować koszt zakupu bieżni treningowej, powinieneś zastanowić się, czy bieżnia wyposażona w wiele gadżetów jest ci rzeczywiście potrzebna.

Zamiast dodatkowego wyposażenia, które może, ale nie musi oferować producent bieżni treningowych, powinieneś pomyśleć o dobrych butach. Posiadając w mieszkaniu nawet najlepszą bieżnię, musisz mieć świadomość, że i tak są ci potrzebne profesjonalne buty do biegania. Dlaczego? Bo takie gwarantują właściwą amortyzację, chroniąc jednocześnie stopę przed groźnymi kontuzjami. Te mogą skutecznie ograniczyć aktywność fizyczną.


Bieżnie treningowe RANKING


Jakie porady dla aktywnych?

Comments

  1. Dla mnie kompletnie bezsensowny wydatek. Po co mi taka bieżnia do biegania, skoro wystarczy wyjść z domu i pobiec właściwie gdziekolwiek. Mamy tyle parków, lasów, a nawet ładnych ulic w centrum miasta, że nic tylko ubierać buty i biegać. Przecież o to też chodzi w uprawianiu jakiegokolwiek sportu by ruszyć się z domu. Może gdy przyjdzie siarczysta zima to taka bieżnia będzie dobrym rozwiązaniem ale póki co to strata pieniędzy.

  2. Bieżnia magnetyczna nie jest najprostszą bieżnią, najprostsza jest bieżnia bezsilnikowa beznastawnego hamulca (oporu) magnetycznego, takich bieżni prawdopodobnie sprzedaje się najwięcej i są najtańsze.

  3. Bieganie na bieżni treningowej to super sprawa, a tym bardziej, jeżeli pogoda nie pozwala na trening na zewnątrz. Jedynym minusem jest fakt, że na bieżnię trzeba w domu mieć trochę miejsca. Mam bieżnię od dwóch lat i w okresie zimowym jest jak znalazł.

  4. Szczerze powiedziawszy, nie myślałem, że kiedyś kupie coś takiego. Dwa tygodnie temu przyszła zamówiona przeze mnie domowa elektryczna bieżnia treningowa i jestem ze sprzętu bardzo zadowolony. Co prawda zajmuje sporo miejsca, ale akurat trzymam ją w garażu i tam biegam, fajnie się spisuje. Nie trzeba marnować czasu na dojazd na siłownię, czy też zrobić trening w brzydką pogodę bez wychodzenia z domu.

  5. Elektryczna bieżnia do domowego biegania to idealny sprzęt na złą pogodę i dni, w które po prostu nie chce nam się wychodzić z domu na trening. To fakt, taka bieżnia zajmuje trochę miejsca, oraz jest to spory wydatek, ale jak ktoś lubi biegać, to zdecydowanie warto 😉

  6. Na święta, trafiła mi się tania magnetyczna bieżnia do domu i powiem szczerze, że nie wiedziałem, że będzie aż tak fajna. Super spraw, nie kosztowała dużo, a akurat miałem zagospodarowane trochę miejsca w pokoju, więc jest ją gdzie postawić. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *